niedziela, maj 22, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13920.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13920
wtorek, 02 lipiec 2013 13:20

Góralski Maraton Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Góralski Maraton www.goralmarathon.sk/pol

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w pierwszej edycji Góralskiego maratonu, który odbędzie się 15 września 2013 w Euroregionie Beskidy. Wyścig wystartuje z Trójstyku, wspólnej granicy z Republiką Słowacką, Republiką Czeską i Polską.

Góralski Międzynarodowy Maraton będzie nie tylko jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych na terenie Euroregionu Beskidy, ale również ważnym wydarzeniem kulturalnym, w czasie którego można będzie dowiedzieć się o historii regionu, góralskiej tradycji i spróbować dania Góral.

Trasa wyścigu prowadzi przez górskie grzbiety, ze wspaniałymi widokami na malownicze Beskidy. Można wybrać jedną z trzech tras - maraton, półmaraton i minimaraton. Każda trasa przechodzi przez wszystkie trzy państwa - Czechy, Słowację i Polskę. Wszyscy zawodnicy, którzy przekroczą linię mety otrzymają certyfikat ukończenia maratonu.
Każdy uczestnik biegu otrzyma numer startowy, chip, posiłek na trasie i mecie, tańsze noclegi, jedzenie, góralskie koszulki, góralskie kapelusze i wolny wstęp na wszystkie imprezy i zabawy.

Opłata za udział w wyścigu:

20 € - do 31.7.2013
25 € - do 31.8.2013
30 € - do 14.9.2013

Góralski Międzynarodowy Maraton: 15. września 2013 r., godzina 10;
Start i meta - Trójstyk – wspólna granica Słowacji, Czech i Polski;
Meta Trójstyk - 52,4 km (1650 m npm.) - meta Ochodita - 42,2 km (1700 m npm.);
Trasa górskiego biegu: Trójstyk (SK,PL,CZ) - Jaworzynka (PL) - Hrčava (CZ) - Girová - Studeničné - Svrčinovec (SK) - Zavŕšie – Črchla (Čierne) - Tri kopce – Liesková (Skalité) - Švancarovo (Oščadnica) – Vreščovské sedlo – Skaľanka – Zwardoń (PL) - Mýto – Kikula – Solowy Wierch – Czadeczka - Jaworzynka - Trójstyk (SK,PL,CZ).

{gallery}13920{/gallery}

Trójstyk (603 m n.p.m.) - miejsce zbiegu granic trzech państw wygląda dość niezwykle. W odległości kilku metrów od siebie stoją trzy jednakowe, potężne trójgraniaste obeliski z jasnoszarego granitu. Na jednym widnieje napis Rzeczpospolita Polska i herb naszego kraju, na drugim — Czeska Republika i też herb. Trzeci obelisk znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej, w głębi lasu, za potoczkiem, to słup słowacki. Formalnie Trójstyk granic powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji na Czechy i Słowację. Obeliski ustawiono za pomocą śmigłowca dwa lata później. Mają po 215 cm wysokości, każdy waży ponad 800 kg. Dokładny punkt styku granic znajduje się w korycie potoku i został wyznaczony metodą geodezyjną.

Trójstyk, nazywany również Trzycatek od dawna był główną atrakcją turystyczną Jaworzynki, ale trudno tu było dotrzeć. Graniczące ze sobą gminy opracowały partnerski Program Rozwoju Trójstyku i postarały się o unijne dofinansowanie. Projekt Gminy Istebna uzyskał 75 proc. dofinansowanie w ramach Programu INTERREG IIIA Polska – Republika Słowacka na lata 2004-2006 i kosztował w sumie 389 tys. złotych. Powstał również oryginalny, drewniany mostek, którym suchą nogą przejdziemy nad potokiem z Polski na Słowację. Ustawiono w dole potoku kamienny słupek, który wyznacza styk trzech państw oraz punkt odpoczynkowy dla turystów po słowackiej stronie.

Na Trójstyk, atrakcję turystyczną i miejsce wypoczynku dla całych rodzin, prowadzi asfaltowa droga, która w przyszłości będzie miała kontynuację po czeskiej stronie granicy i dalej na Słowację. Po czeskiej stronie granicy postawiono ogólnodostępną wiatę, zadaszoną z kamiennym grillem pośrodku, stołami i ławkami do siedzenia. Obok schodów powstała równolegle biegnąca ścieżka asfaltowa o długości 90 m dla rowerzystów, osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi. W następnych edycjach programu ma powstać m.in. plac zabaw dla dzieci i parking.

www.trojstyk.pl

ug.istebna.pl
www.goralmarathon.sk/pol

{jumi [*6]}

a