piątek, grudzień 01, 2023
Follow Us
wtorek, 25 czerwiec 2013 16:18

Kopalnia Soli w Bochni na liście UNESCO Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kopalnia Soli w Bochni na liście UNESCO www.kopalniasoli.pl

Kopalnia Soli w Bochni została wpisana na listę UNESCO w niedzielę 23 czerwca. Bochnia razem z wielickim zamkiem żupnym trafiła na listę jako rozszerzenie już istniejącego wpisu Kopalni Soli Wieliczka.

Decyzję o wpisaniu Bochni na listę podjęto na dorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Phnom Penh w Kambodży. Kluczowa dla tej decyzji okazała się współpraca z Wieliczką i przekonanie, że bocheńska żupa w oryginalny sposób uzupełnia tamtejsze dziedzictwo oraz wnioskowanie nie o osobny wpis na listę, ale o rozszerzenie już istniejącego wpisu Wieliczki.

Zabytkowa Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza na ziemiach polskich kopalnia, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jej początki sięgają 1248 roku. Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Kopalnię można zwiedzać pieszo oraz łodziami.

Niezwykła przeprawa łodziami odbywa się 230 metrów pod ziemią. Jej uczestnicy przemierzają 120. metrowy odcinek zalanej komory w 12 osobowych łodziach. Opłata za przeprawę kosztuje 10 zł za osobę.

W kopalni soli w Bochni znajduje się też jedyna na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna, która umożliwia odbycie "podróży w czasie", podczas której przewodnikowi w opowiadaniu pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Projekt Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej zrealizowano dzięki dotacji z Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Łączna wartość projektu to prawie 4 miliony złotych.

Atrakcją bocheńskiej kopalni są również pobyty nocne - 250 metrów pod ziemią - którym towarzyszy np. zjazd liczącą 140 m zjeżdżalnią, lub posiłek w znajdującej się najgłębiej na świecie restauracji. Pobyty nocne w bocheńskiej kopalni otrzymały certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej "Najlepszy Produkt Turystyczny" w roku 2005. Najbliższy pobyt nocny dla turystów indywidualnych odbędzie się 28/29 czerwca. Jego podstawowy koszt to 45-70 zł.

Zwiedzanie kopalni - bilet normalny 28-38 zł, ulgowy 22-28 zł, rodzinny 2 + 1 70-95 zł.

Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.
ul. Solna 2, Bochnia
www.kopalniasoli.pl

www.it.tarnow.pl

{jumi [*6]}

a