sobota, sierpień 13, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 69.
wtorek, 14 czerwiec 2011 21:47

Teneryfa – wyspa szczęśliwa Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Teneryfa - widok na Costa Adeje Teneryfa - widok na Costa Adeje AB
Teneryfa - najbardziej górzysta, a zarazem największa z Wysp Kanaryjskich (2034 km2) jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów wysp na świecie. Dominujący nad Teneryfą wulkan Pico del Teide (3718 m) to jednocześnie najwyższy szczyt Hiszpanii.
Cały archipelag położony jest na Oceanie Atlantyckim i składa się z trzynastu wysp. Z czego siedem jest dużych: Teneryfa, Hierro, Gomera, La Palma, Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura, a sześć mniejszych wysp jest niezamieszkałych. Wszystkie są pochodzenia wulkanicznego i o górzystej powierzchni.

Teneryfa odległa ok. 100 km od północno-zachodnich wybrzeży Afryki, posiada klimat podzwrotnikowy o cechach morskich. Jest on nazywany wieczną wiosną z uwagi na ciągły delikatny wiatr znad Atlantyku. Przez cały rok temperatura powietrza znajduje się w przedziale od 20 - 28 stopni Celsjusza, temperatura wody morskiej jest na ogół o kilka stopni niższa. Taką specyfikę klimatu tworzy tu Prąd Kanaryjski, niosący od wybrzeży Portugalii zimne wody Atlantyku. Wysoki masyw wulkanu dzieli Teneryfę na dwa zasadniczo różniące się obszary. Na południu wybrzeże wyspy jest upalne i suche, gdyż dociera tu powietrze z Afryki. Występują tu szerokie, piaszczyste plaże położone w zatoczkach. Po stronie północno-zachodniej jest wilgotno i nieco chłodniej co sprzyja występowaniu roślinności. Tu dla odmiany dominuje zieleń i występują strome, skaliste wybrzeża.

Większość z 700 tys. mieszkańców wyspy żyje na północy. Blisko połowa całej populacji skupia się w stolicy Wysp Kanaryjskich Santa Cruz oraz w oddalonym od niego o 10 km mieście uniwersyteckim La Laguna. Miasta wyspy od Los Christianos i Playa Americas poprzez Medano ,Gumar, Candelarię i stolicę, aż do Puerto de La Cruz, łączy autostrada. Główny defekt wyspy to prawdziwe tabuny turystów, ale na szczęście większość z nich trzyma się południowych kąpielisk i Puerto de la Cruz. Jeśli nawet na północy trudno będzie znaleźć spokój, zawsze można uciec na pobliskie wyspy zachodnie, Gomerę, La Palmę czy Hierro, jak dotąd nie cierpiące na przeludnienie.

Turyści odwiedzający Teneryfę mieszkają głównie w takich miejscowościach jak Playa de las Americas, Los Cristianos, Santa Cruz de Tenerife i Costa Adeje. Playa de las Americas jest największą i najbardziej rozrywkową częścią wyspy. Mnóstwo tu restauracji, kawiarni, pubów i dyskotek. Miejsce to jest idealne dla osób chcących bardziej intensywnie poznać nocne życie Teneryfy, w tym także nawiązać nowe międzynarodowe przyjaźnie. Nieco spokojniejszym kurortem na wyspie jest Costa Adeje. Wyróżnia sie ono dobrze rozbudowana baza turystyczna, podobnie zresztą jak Los Christianos, gdzie znajduje sie piękna promenada prowadząca do portu, oraz Santa Cruz de Tenerife - portowa stolica wyspy z ciekawą XIX wieczna zabudową.


Jedną z najważniejszych atrakcji Teneryfy jest kolorowy ogród zoologiczny Loro Parque w Puerto de la Cruz. W pięknym parku można podziwiać najnowocześniejsze na świecie akwarium z orkami, setki gatunków kolorowych papug oraz pingwinarium, delfinarium i akwarium z rekinami. Zupełnie innego rodzaju hitem turystycznym wyspy jest niewątpliwie wulkan Pico del Teide. To mierzący ponad 3700 m. n. p. m., najwyższy szczyt Hiszpanii, który jeszcze w roku 1909 potrafił straszyć mieszkańców płynącymi strumieniami żarzącej sie magmy. Wyprawa na zaśnieżony wulkan zapewnia turystom niepowtarzalne wrażenia, a także daje szanse na zrobienie naprawdę niesamowitych zdjęć. Co ważne dla gości z naszego kraju, sami Hiszpanie są bardzo miło i sympatycznie nastawieni do turystów z Polski. Można to odczuć m.in. po tym, że coraz więcej miejscowych odróżnia nasz język od rosyjskiego, a nawet zaczyna mówić po polsku.

Najlepsza na Teneryfie, bogato rozbudowana baza hotelowa znajduje się w wspomnianej już wcześniej miejscowości Costa Adeje. Hotele gwarantują obiecany standard, są ciekawe architektonicznie i oferują własny program artystyczny. Posiadają hotelowe plaże w większości usypane piaskiem z pustyni. Costa Adeje należy do kompleksu wypoczynkowego znajdującego się na południowo-zachodnim krańcu Teneryfy. Kompleks ten stanowi jeden z filarów gospodarczych wyspy. Co do plaż, są pokryte sztucznie piaskiem przywiezionym z Sahary, w niczym to jednak nie przeszkadza tłumom korzystających z nich letników. Costa Adeje sąsiaduje z Playa de las Américas,

Wyspy Kanaryjskie nazywano już w starożytności Wyspami Szczęśliwymi . Łagodny klimat, piękne krajobrazy, doskonale przygotowana baza hotelowo-gastronomiczna oraz niezwykle gościnni mieszkańcy sprawiają, że Teneryfa w pełni zasłużyła na miano szczęśliwych.

a