środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13535.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13535
poniedziałek, 03 czerwiec 2013 16:43

Bosz: Muzea Podkarpacia Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O tym, że na Podkarpaciu są, i to bardzo ciekawe, muzea: w Baranowie Sandomierskim, Jarosławiu, Jaśle, Krasiczynie, Krośnie, Łańcucie, Przemyślu, Sanoku i jeszcze paru miejscowościach, wiadomo dosyć powszechnie. Ale to, że jest ich aż 85, stanowi zaskoczenie chyba nie tylko dla mnie.

Chociaż nie jestem muzealnikiem, to jak tylko mam okazję i czas, zawsze staram się będąc gdzieś w kraju czy w świecie, przynajmniej zajrzeć do miejscowej placówki muzealnej. Nawet na pierwszy rzut oka, lub z nazwy, dla mnie mało ciekawej.
W przypadku Podkarpacia będzie to obecnie łatwiejsze. Oficyna BOSZ wydała bowiem przewodnik po znajdujących się na nim muzeach. Drugi w identycznej szacie graficznej jak wydane w ub. r. „Muzea Warszawy", wygląda więc, że będzie to seria. Tej samej zresztą autorki, Doroty Folgi – Januszewskiej, spod pióra której wyszedł w 2011 roku, również wydany przez BOSZ, świetny przewodnik „1000 muzeów w Polsce". A niedawno także, pod jej redakcją i z jej tekstami, wspaniały album „Muzea polskie". Oba już na naszych łamach omawiałem i recenzje te są nadal do przeczytania.
„Muzea Podkarpacia" stanowią przeniesione do regionalnego tomu, być może nieco przeredagowane lub uzupełnione – nie porównywałem strony po stronie – i nieco inaczej przełamane informacje zawarte w „1000 muzeów...". Świetny pomysł, bo jeżdżenie w poszczególne regiony kraju z dużym i ciężkim tomem obejmujący wszystkie polskie placówki, do wygodnych nie należy. A tu, w porządku alfabetycznym nazw miejscowości, a jak w Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie czy Sanoku muzeów jest więcej, to również i je w takiej samej kolejności, ma się wszystko pod ręką.

{gallery}13535{/gallery}
„Jeszcze w 2007 roku – pisze autorka we Wprowadzeniu – Główny Urząd Statystyczny notował czterdzieści sześć muzeów czynnych w tym województwie. Niniejszy przewodnik ukazuje osiemdziesiąt pięć instytucji o różnym statusie i formie organizacyjnej – od dużych muzeów regionalnych, noszących historyczne nazwy narodowych (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej), muzeów okręgowych (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie), poprzez rozległe i znane w całym kraju ośrodki muzealne (Muzeum Budownictwa Ludowego – skansen w Sanoku), aż po niewielkie, prywatne kolekcje udostępniane publicznie, realizujące kluczową misję tworzenia lub odtwarzania tożsamości regionalnej.
Spotykamy na Podkarpaciu niemal wszystkie rodzaje muzeów, kolekcji i zbiorów: przyrodnicze, techniczne, historyczne, etnograficzne, antropologiczne, artystyczne. Dynamikę tworzenia muzeów w tym regionie dobrze oddaje fakt, iż trzydzieści dwie instytucje powstały po roku 2000, zaś dwadzieścia wśród nich powołano lub otwarto w ciągu ostatnich pięciu lat. Są wśród nich odbudowywane lub restaurowane zamki i pałace, stanowiska archeologiczne, skanseny, odtwarzane miejsca kultywowania ginących lub zniszczonych w przeszłości tradycji, są fabryki i zakłady przemysłowe, są chronione obszary przyrody i miejsca turystyczne. Wszystkie stanowią majątek materialny i intelektualny, potencjał edukacji i rozrywki, a także ważną atrakcję turystyczną – powód, dla którego warto wybrać się na Podkarpacie...".
Przewodnik ten w sposób jednolity, z zasady z dwoma, wyjątkowo nawet trzema kolorowymi zdjęciami – w sumie ponad 180, prezentuje poszczególne muzea. Ich pełne oficjalne nazwy, adresy – także stron internetowych, telefony i inne dane kontaktowe. A przede wszystkim zbiory i ich historię, z oznaczeniami na marginesach symboli rodzajów oraz tematyki ekspozycji. Znajduje się w nim również plan województwa z lokalizacją muzeów. Poręczny format, staranna szata edytorska oraz przystępna cena zachęcają do kupna i, oczywiście, korzystania z tego przewodnika nie tylko w trakcie podróży.

MUZEA PODKARPACIA. Dorota Folga – Januszewska. Wydawnictwo BOSZ, wydanie I, Olszanica 2013, str. 96, cena 19,90 zł.

{jumi [*6]}

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: BOSZ
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-7576-186-3
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2013_06_04
  • Ocena recenzji: 5

a