sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 69.
niedziela, 17 styczeń 2010 11:18

Sidi Bu Sa'id – miasto artystów Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Widok na Zatokę Tuniską z kawiarni w Sidi Bu Sa’id. Widok na Zatokę Tuniską z kawiarni w Sidi Bu Sa’id. Andrzej Ratajczyk
Nieopodal stolicy Tunezji – Tunisu, a w pobliżu legendarnej Kartaginy, leży przepiękna biało-niebieska wioska Sidi Bu Sa'id, zwana też miastem artystów. Pięknie położona nad Zatoką Tuniską, zachęca do odwiedzin i nastrojowego odpoczynku.
Nazwa wioski podobno, wywodzi się od imienia XIII-wiecznego świętego. Był nim, jak głosi legenda, święty Ludwik, który podczas grabieży Kartaginy, uciekł z niej i zamieszkał w pobliskiej osadzie. Wielką sławę i szacunek bliźnich zdobył lecząc m.in. skutki ukąszenia skorpionów. W XVI wieku władze nad osadą przejęli groźni Hiszpanie. Ich następcy, pamiętając o wcześniejszych animozjach religijnych, aż do roku 1819 nie wpuszczali „niewiernych" do wioski. Jeszcze w XVIII wieku Sidi Bu Sa'id stała się ważnym miejscem dla „Wielkiego Tunisu". Swoje rezydencje pobudowali tu najwyżsi ówcześni dostojnicy, notable, ministrowie, a nawet bej. W 1912 roku przybył do osady poddany brytyjski, baron Rodolfe d' Erlanger, który zakochał się w tym miejscu. Zbudował sobie pałac (obecnie siedziba Muzeum Muzyki Śródziemnomorskiej) i odnowił stare budowle.

Od tamtej pory Sidi Bu Sa'id stała się miejscem odwiedzin i zamieszkania dla wielu osób zajmujących się sztuką, a w ostatnich latach także „ludzi biznesu". Ceny nieruchomości, bowiem rosły tu nieprzerwanie w zawrotnym tempie az do wybuchu światowego kryzysu. A od widoku setek łodzi żaglowych stojących w zatoce, może nieprzyzwaczajone  osoby rozboleć głowa. Najciekawszym miejscem w Sidi Bu Sa'id, oprócz wzgórza, z którego rozciąga się widok na całą okolicę, są kręte uliczki pełne straganów z artystycznymi pamiątkami (co ważne, są one całkiem dobrej jakości), galerii, kawiarni i restauracji. Najsłynniejsza z nich to widoczna obok kawiarnia na Matach „Cafe des Nattes". Rozciąga się z niej piękny widok na ulice pełną artystów oferujących swoje wyroby. Kawiarnia słynie z podawanej tu herbaty z orzeszkami piniowymi. I pomyśleć, że to wszystko tylko trzy godziny podróży z Warszawy ....!

TUNEZJA – leży na północy Afryki, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Na zachodzie sąsiaduje z Algierią, na południu z Libią. Dużą część terenu zajmuje największa na świecie pustynia – Sahara. Powierzchnia Tunezji -164.000 km2, liczba mieszkańców – 9.5 mln, stolica – Tunis, religia państwowa - islam, języki urzędowe – arabski i francuski, waluta – dinar tunezyjski. Do Tunezji należy również wyspa Djerba, która od lądu oddalona jest o 7 km. Plaże są piaszczyste.

a