czwartek, lipiec 18, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13296.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13296
wtorek, 14 maj 2013 14:17

Portugalia w hotelu InterContinental Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Portugalia w hotelu InterContinental Fot.: Małgorzata Kuranowska; Archiwum PPCC

Na konferencji prasowej Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej (PPCC) w Hotelu Intercontinental w Warszawie, która odbyła się 14 maja, szefowie Izby oraz przedstawiciele hotelu opowiedzieli o zbliżającej się 4. edycji Tygodnia Portugalskiego, który odbędzie się w warszawskim hotelu InterContinental od 20. maja do 25. maja.

Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC) oraz hotel InterContinental Warszawa przygotowują kulinarną podróż po smakach Portugalii. Codziennie wieczorem zespół szefów kuchni na czele z szefem Gil Martins z hotelu Dom Pedro Palace w Lizbonie, przygotuje wyśmienite specjały portugalskiej kuchni regionalnej.

{gallery}13296{/gallery}

Co wieczór, od poniedziałku do soboty, restauracja Downtown będzie serwować dania kuchni portugalskiej, codzienne z innego regionu kraju. Każdej z kolacji będą towarzyszyły koncerty na żywo. W menu Tygodnia Portugalskiego "Smaki Portugalii" znajdzie się bogaty wybór dań mięsnych, ryb i owoców morza oraz deserów. Nie zabraknie również degustacji portugalskich przekąsek oraz win!

Tydzień Portugalski "Flavours of Portugal" - 4 edycja - 20-25 maja 2013
20 maja (poniedziałek) - prezentacja regionów: Algarve, Madera i Azory
21 maja (wtorek) - Trás-os-Montes & Minho
22 maja (środa) - Beiras i Douro
23 maja (czwartek) - Estremadura i Ribatejo
24 maja (piątek) - Alentejo i Algarve
25 maja (sobota) - Portugalski Brunch Rodzinny

Szczegółowy program Tygodnia Portugalskiego "Smaki Portugalii" na: http://www.flavoursofportugal.com.pl.

Każdy wieczór rozpocznie się degustacją portugalskich win oraz produktów regionalnych, dostępną dla wszystkich zainteresowanych. Następnie, zaproszeni goście skosztują podczas kolacji tradycyjnych regionalnych potraw, przygotowanych przez renomowanych szefów kuchni z Portugalii.

 

Degustacje najlepszych win przywiezionych z Portugalii będą odbywały się w holu na 1. piętrze hotelu w godz. 18-20. Winiarstwo portugalskie ściśle związane jest z eksportem wina, głównie Porto i Madery, które są wizytówką portugalskiego winiarstwa. Poza nimi w Portugalii powstają wina czerwone, białe, różowe i... zielone, czyli Vinho Verde, które - jak mówi  Małgorzata Kuranowska z PPCC - jest wyjątkowe i wspaniale pasuje do gorącego klimatu. Jest orzeźwiające, trochę musujące, o świeżym smaku i zapachu.

Vinho Verde, DOC, lekkie, kwaskowate, zazwyczaj lekko musujące wino produkowane jest w północno-zachodniej części Portugalii, dosłownie znaczy "zielone wino", co raczej odnosi się do jego młodości niż koloru. Najlepsze i najdroższe pochodzą z północnej części regionu. Tradycyjnie Vinho Verde jest bardzo wytrawne, ale jego handlowe marki przeznaczone na eksport są słodzone. Największe zbiory vinhos verdes miały miejsce w 1973 roku, kiedy to osiągnęły rekordowy poziom 3 054 250 hektolitrów.

Klasyfikacyjnie najlepsze wina portugalskie mają status DOC (Denominaćao de Origem Controlada) i IPR (Indicaćao de Proveniencia Regulamentada), teoretycznie w drodze do pełnego DOC, mniej więcej odpowiednik francuskiego VDQS.

Portugalia odegrała ważną rolę w rozwoju europejskiej gastronomii w wyniku wypraw do Indii i Nowego Świata w XV i XV wieku. Odkrycie i przywiezienie wielu nieznanych dotąd na Starym Kontynencie warzyw i przypraw pozwoliło dworom królewskim w Europie odkryć całą gamę nowych, egzotycznych smaków. Dzięki tej kulinarnej rewolucji, jedzenie, które dotąd było jedynie potrzebą, stało się również przyjemnością.

Kulinarnej podróży do Portugalii będzie towarzyszyła tradycyjna portugalska muzyka w wykonaniu João de Sousa & Fado Polaco. Podczas Tygodnia Portugalskiego zorganizowane zostaną również branżowe warsztaty na temat turystyki i gastronomii, ponieważ Polacy coraz chętniej odwiedzają ten położony "na końcu świata" kraj. W ciągu ostatnich pięciu lat Portugalię odwiedziło ponad 130 ty. naszych rodaków. Najchętniej jeździmy do Lizbony, na Maderę i w okolice Algavre.

http://lisbon.trade.gov.pl

www.ppcc.pl

{jumi [*6]}

a