poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
poniedziałek, 13 maj 2013 12:28

Chorwacja zmierza do Unii Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Chorwacja zmierza do Unii croatia.hr

Chorwacja dołączy do Unii Europejskiej w lipcu tego roku. Będzie 28. państwem członkowskim, drugim - po Słowenii - z byłej Jugosławii. Negocjacje trwały 10 lat.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek powiedział, że wejście Chorwacji do Unii Europejskiej jest sygnałem, że Unia jest otwarta na kraje Europy Południowo-Wschodniej, które aspirują do członkostwa.

Od chwili przyjęcia Chorwacji do Unii skończą się kontrole celne na granicach z innymi państwami członkowskimi. W celach bezpieczeństwa będą odbywać się nadal wybiórcze kontrole graniczne, m.in. na dawnych przejściach ze Słowenią i Węgrami. W wyjątkowej sytuacji znajdzie się Dubrownik, który od reszty kraju odcina fragment granicy z Bośnią i Hercegowiną. Jadąc autem do tego miasta na odcinku kilkudziesięciu kilometrów dwa razy trzeba będzie przekroczyć granicę dzielącą kraje Unii Europejskiej od innych państw, ale „Ci, którzy poszukują raju na ziemi, muszą przyjechać do Dubrownika", jak pisał George Bernard Shaw oczarowany miastem, którego doskonale zachowane mury obronne na długości aż 1 940 metrów otaczają miasto, które w Chorwacji i na świecie, bez jakiejkolwiek przesady, nosi tytuł „Perły Adriatyku".

W poniedziałek 13 maja dwudniową oficjalną wizytę w Chorwacji rozpoczął polski prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedzi Opatiję - jedno z najbardziej znanych chorwackich uzdrowisk nad Adriatykiem, gdzie złoży kwiaty przy popiersiu Henryka Sienkiewicza oraz pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.

W ubiegłym roku Chorwację odwiedziło ponad pół miliona Polaków, co oznacza 12-procentowy wzrost w stosunku do roku 2011. Dzięki półwyspom i wyspom linia brzegowa Chorwacji wynosi 5835 km, z tego 4058 km przypada na wyspy i rafy.
http://croatia.hr

www.riviera-dubrovnik.eu

www.hak.hr/smartphone/croatia-traffic-info

www.uniaeuropejska.org

{jumi [*6]}

a