piątek, czerwiec 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 25 maj 2010 14:33

Przewodnik Bezdroży ANDALUZJA Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Andaluzja dzięki bliskości Portugalii, swoim atlantyckim i śródziemnomorskim plażom, flamenco, a przede wszystkim dzięki zabytkom najwyższej klasy w miastach Sevilla, Malaga i Kordowa, należącymi do najściślejszej czołówki Hiszpanii, przyciąga co roku miliony turystów.

{jumi [*4]}Świadomych, że bez poznania Krainy flamenco, jej kultury, architektury, krajobrazów i ludzi, trudno będzie powiedzieć, że się chociaż trochę „liznęło" Hiszpanię. Andaluzja jest, chyba nie tylko dla mnie, najbardziej fascynującym regionem Hiszpanii.

„Sekretem wyjątkowości Andaluzji – napisali autorzy tego przewodnika wydanego w „wakacyjnej" serii Bezdroży, we wstępie: „Zaproszenie do podróży" – jest jej położenie. Być może najtrafniej ujął to mieszkaniec regionu, twkoierdząc, że ziemia ta nie jest już częścią Europy i jeszcze nie jest częścią Afryki – trwa gdzieś pomiędzy. Rzeczywiście żadna inna europejska kraina nigdy nie była i nie jest tak blisko Afryki ( dosłownie i w przenośni ) jak Andaluzja. Wpływy Czarnego Kontynentu można znaleźć w 700 latach wspólnej historii, w tutejszych zwyczajach, architekturze, w zabytkach kultury arabskiej rozsianych po całym południu, we wzniesionych na wybrzeżu wieżach mających chronić kraj przed piratami z Algierii.. Wszystko to jest źródłem egzotyki, która na turystów działa jak magnes."

I starają się, z powodzeniem, przybliżyć czytelnikom turystyczne walory tego regionu. Zgodnie z regułami obowiązującymi w tej serii przewodników, od dawna recenzowanych przeze mnie, proponują w „Hitach Andaluzji" poznawanie rzeczywiście wszystkich tamtejszych Pereł architektury najwyższej klasy, 8 najważniejszych muzeów, 7 atrakcji przyrodniczych – parków narodowych, jaskiń, formacji skalnych oraz znajdującej się na styku Morza Śródziemnego i Atlantyku, Skały Gibraltarskiej stanowiącej już odrębne państewko. Ponadto najlepsze plaże i miejsca aktywnego wypoczynku oraz główne doroczne wydarzenia – karnawał i święta – przyciągające tłumy gości ze świata.

W Informacjach praktycznych czytelnik znajduje to, co jest dla niego istotne na temat podróży i poruszania się na miejscu różnymi środkami transportu, gastronomii, noclegów itp. W przypadku tych ostatnich autorzy prezentują także bardzo specyficzne dla Hiszpanii miejsca noclegowe. Od kempingów, schronisk młodzieżowych i refugios – górskich, poprzez hostales i pensiones, casas huespendes, fondas i camas, casas rurales – domy wiejskie, po hotele i paradores – ekskluzywne hotele w zabytkowych zamkach, pałacach i klasztorach. W Informacjach kulturowo – krajoznawczych jest spory zasób podstawowej wiedzy o kraju i regionie, jego dziejach, społeczeństwie, kulturze i sztuce, kuchni itd.

Podstawowa część przewodnika prezentuje poszczególne regiony Andaluzji i jej atrakcje turystyczne w podziale na prowincje: Almeria, Granada, Huelva, Jaén, Kadyks, Kordoba, Malaga i Sewilla. W każdej z nich z informacjami o jej charakterystyce, historii, miejscach które warto zobaczyć z ich krótkimi opisami, lokalizacją, telefonami, dniami i godzinami otwarcia muzeów i innych obiektów oraz cenami biletów – lub wstępem wolnym. Ponadto informacjami praktycznymi o dojeździe, noclegach, gastronomii, wartych zobaczenia wydarzeniach itp. I z przedstawieniem najważniejszych miast z ich planami, zdjęciami, jak również innych miejscowości oraz miejsc wartych poznania.

W tekst przewodnika włamana została obszerniejsza informacja o Architekturze mauretańskiej oraz wiele krótszych, wyróżnionych barwnym tłem,. Np. „Pita" ( agawy ), „Woda na wagę euro", „Piraci", „Federico Garcia Lorca", „Jamón, Jamón" ( suszona szynka ), „Legenda o jaszczurce z Jaén" i wiele innych. Na końcu są podstawowe słowa i zwroty w języku hiszpańskim ułatwiające porozumiewanie się z mieszkańcami oraz Indeks. Kto więc wybiera się tylko w ten region Hiszpanii, ma zamiar łączyć poznawanie go z wypoczynkiem lub odwrotnie i nie potrzebuje zbyt szczegółowych informacji o tamtejszych miejscowościach, miejscach i atrakcjach, powinien zabrać ze sobą ten przewodnik.

ANDALUZJA. SEWILLA, GRANADA I KORDOWA. KRAINA FLAMENCO. Autorzy: Patryk Chwastek i Barbara Tworek. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Kraków 2010, str. 264, cena 24,90 zł.

{jumi [*6]}

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Bezdroża
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 9788376611624
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2010_05_25
  • Ocena recenzji: 3

a