czwartek, sierpień 06, 2020
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/12880.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/12880
piątek, 21 czerwiec 2013 12:57

Najdłuższy szlak rowerowy Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Najdłuższy szlak rowerowy www.jablonna.pl

Najdłuższy szlak rowerowy w powiecie legionowskim - Szlak Południowy, poprowadzony został przez ciekawe zakątki dwóch południowych gmin (Nieporęt, Jabłonna) oraz ulicami Legionowa. Różnorodna nawierzchnia dróg, z trudnymi do pokonania odcinkami wyboistymi lub piaszczystymi, wymaga wprawy, lecz nagrodą za trud są malownicze widoki.

Szlak ma dwa punkty widokowe - wysoką kładkę dla pieszych nad Kanałem Żerańskim w Nieporęcie i wysoką wydmę na płd. od Józefowa, w pobliżu pomnikowego dębu. Wysokie do 30 m wydmy wzdłuż których prowadzi szlak przez poprzedzające ten punkt widokowy 3 km padły ofiarą urbanizacji, potrzebującej piasku. Próbowano w miejse wydm utworzyć stawy hodowlane - do dziś wzdłuż drogi widoczne są elementy studzien nawadniających.
Zasadniczym punktem szlaku jest Jabłonna z zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym z XVIII w.
Na szlaku warto również zobaczyć: przejście groblą między Beniaminówką a Samicą (za Nieporętem), pomnik poświęcony Strzelcom Kaniowskim w Zamostkach Wólczyńskich, rezerwat "Puszcza Słupecka", okazałe drzewo pomnikowe - dąb szypułkowy, rosnący 500 m na płd. od drogi 632, starodrzew sosnowo-dębowy w rezerwacie "Jabłonna" i pomniki poświęcone żołnierzom Armii Krajowej w Legionowie.

Jedną z najdawniejszych osad jest Serock, który jest też najstarszym miastem w powiecie legionowskim, z cennym zabytkiem powiatu i Mazowsza - późnogotyckim kościołem farnym. Na zewnętrznych murach świątyni można odczytać napisy wyryte nawet w XVII w.

Nieco młodszy jest Nieporęt, na którego rozwój ogromny wpływ miało wybudowanie dworu myśliwskiego przez Zygmunta III Wazę, ulubionego miejsca odpoczynku Wazów. Gościli tu jego synowie Władysław IV i Jan Kazimierz. Miejscowy kościół powstał jako wotum dziękczynne po zwycięskim zakończeniu wojny ze Szwedami. Portal z czarnego marmuru przedstawia herb Wazów.

Kościół w Chotomowie, w stylu neogotyku angielskiego, zaprojektował Franciszek Maria Lanci. Krzyż obok kościoła to pozostałość dawnego przykościelnego cmentarza.

Najbardziej znanym zespołem parkowo pałacowym powiatu jest Jabłonna. Za czasów ks. Józefa Poniatowskiego stała się miejscem zabaw "zielonych fraków", ówczesnych przyjaciół księcia Pepi. Anna z Tyszkiewiczów Dunin-Wąsowiczowa po przejęciu rezydencji stworzyła w niej główne miejsce kultu narodowego księcia Józefa Poniatowskiego.

{gallery}12880{/gallery}

W rozwidleniu Wisły i Narwi powstał trójkąt obronny w oparciu o umocnienia wznoszone w Modlinie, Serocku i na warszawskiej Pradze. Twierdze stanowiły podstawę operacyjną wojsk Napoleona do działań przeciw Rosji. Z tego okresu w Serocku zachowały się ziemne fragmenty bastionów twierdzy.

Tereny powiatu legionowskiego znalazły się też w centrum Warszawskiego Rejonu Ufortyfikowanego, który wybudowali Rosjanie dla obrony zachodnich krańców carskiego imperium. Warszawski Rejon Umocniony wyznaczyły trzy twierdze: w Warszawie, Modlinie (wówczas Nowogieorgijewsk) oraz w Zegrzu. Wzniesiono wówczas forty w Dębem, Beniaminowie oraz grupę forteczną w Janówku. W 1892 r. w Legionowie powstał duży kompleks koszarowy zwany "Obozem Hurki". Koszary z charakterystycznej czerwonej cegły zbudowano także w Beniaminowie (dziś Białobrzegi) oraz w Zegrzu Północnym i Południowym. Carskie twierdze i forty są atrakcją turystyczną powiatu legionowskiego.

Po odzyskaniu niepodległości garnizony carskie służyły Wojsku Polskiemu. W 1920 r. z legionowskich koszar wyruszyły pod Radzymin pułki 10. Dywizji Piechoty, dowodzonej przez gen. L. Żeligowskiego. W 1929 r. w Zegrzu założono słynne Centrum Wyszkolenia Łączności, z popularną podchorążówką. Wraz z okolicznymi garnizonami był to główny ośrodek szkolący polskich łącznościowców. W koszarach po drugiej stronie Narwi stacjonował 1. Batalion Telegraficzny, a w Białobrzegach II. Batalion Radiotelegraficzny. Natomiast Legionowo zasłynęło z produkcji znakomitych balonów i spadochronów oraz z ośrodka szkolącego saperów kolejowych i załogi pociągów pancernych.

Ścieżka rowerowa Szlak południowy: PKP Legionowo - Wola Aleksandra - Nieporęt - Wólka Radzymińska - Zamostki Wólczyńskie - Kobiałka - Stanisławów Pierwszy - Michałów Grabina - Józefów - PKP Warszawa Choszczówka - Jabłonna - Rajszew - Chotomów - Legionowo.
Długość 58,7 km; znaki zielone.
www.jezioro.zegrzynskie.pl
www.twierdzamodlin.pl
www.legionowo.pl
www.jablonna.pl

{jumi [*6]}

 

a