poniedziałek, wrzesień 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/12757.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/12757
sobota, 06 kwiecień 2013 17:09

Izrael, Synaj i Petra Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Izraelowi oraz najciekawszym miejscom turystyki religijnej po Ziemi Świętej, historyczno-poznawczej oraz wypoczynkowej, także u jego sąsiadów w Egipcie i Jordanii, poświęcony jest nowy przewodnik Wiedzy i Życia wydany w serii TOP 10 przez Wydawnictwo Hachette Polska.

Jego oryginał angielski ukazał się w ub. roku. Zawiera „w pigułce" tysiące informacji, ciekawostek, setki zdjęć – chociaż w większości w formacie znaczków pocztowych, mapki, plany miast itp., a wszystko to w formacie i o wadze niewiele większych niż smartfon.

{gallery}12757{/gallery}
Zgodnie z systemem przyjętym w tej serii przewodników, prezentuje on w I rozdziale po 10 „naj..." w Izraelu, na półwyspie Synaj oraz w jordańskiej Petrze. Najpierw najważniejsze miejsca na tym obszarze, a następnie w nich. Przykładowo: Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie, a w niej na 2 stronicowej rozkładówce: Dziedziniec, Kamień Namaszczenia, Golgotę, Kaplicę Adama, Rotundę, Kaplicę św. Heleny, Klasztor etiopski, Grób Chrystusa, Kopułę katolikonu i Kaplicę Syryjczyków. Każdemu z nich poświęcono kilka słów, a dodatkowo na stronie takim informacjom: jak i kiedy wchodzić, zjeść coś w okolicy, gdzie podają najsmaczniejsze, typowe potrawy itp. Ponadto ciekawostkom. W omawianym przypadku Świętemu Ogniowi który „sam" zapala się w czasie prawosławnej liturgii Zmartwychwstania w Wielką Sobotę, a od niego wierni zapalają świece. W br. będzie to miało miejsce 4. maja.

Przy opisach innych zabytków i miejsc podobne informacje dotyczą m.in. Kopuły na Skale (do której, podobnie jak do meczetu Al-Aksa, niemuzułmanie nie mają wstępu); Trasy muzealnej Cytadeli; Architektury Sanktuarium Księgi; Sztuki i życia żydowskiej diaspory; Bożego Narodzenia w Betlejem; Oblężenia Masady; Nabatejczyków itp.
Z rozdziału tego na podobnej zasadzie można poznać rys historyczny tego obszaru - od przybycia plemion hebrajskich ok. 1800 r. p.n.e. do przyznania w 1994 r. Palestynie ograniczonej autonomii. Ponadto można dowiedzieć się o 10. najważniejszych muzeach, atrakcjach dla dzieci (i obok o innych darmowych atrakcjach), m.in. Ogrodach bahaistów, Muzeum Hechtów, Instytucie Yad Vashem, placu przy Murze Zachodnim (Ścianie Płaczu), zwiedzaniu Starego Miasta z przewodnikiem, czy Obserwatorium Ornitologicznym w Jerozolimie.
Kolejne „dziesiątki" to: Kościoły i klasztory; Restauracje w Izraelu – z wykazem najlepszych winnic i browarów; Tradycyjna kuchnia + 10 najlepszych lokali podających humus; Rozrywki na świeżym powietrzu – z najlepszymi szlakami pieszymi, wśród nich 45-dniowym przez cały Izrael i tygodniowym wzgórzami Golan; Kultura: teatry, centra sztuki, galerie, filmoteki + najsłynniejsi artyści i pisarze Izraela; Co – oraz gdzie z wykazem najlepszych miejsc – kupować; Święta religijne poszczególnych religii i wyznań.
W tym przypadku trudno jednak nie zwrócić uwagi na poważny „kiks". Wśród „10" tych ostatnich wymienionych zresztą w przedziwnej kolejności: Judaizm, Samarytanizm, Karaimizm, Chrześcijaństwo wschodnie, Katolicyzm, Islam, Druzowie, Czerkiesi (!), Ahmadija (jeden z odłamów islamu istniejący od 1889 roku) i Bahaizm, nie ma obecnego przecież w Jerozolimie i odgrywającego tam istotną role protestantyzmu. Skoro wytykam błędy, to dodam jeszcze, że przyjęta pisownia niektórych miejscowości różni się niekiedy od stosowanej w polskich encyklopediach i innych przewodnikach.
Np. Elat a nie Ejlat, En Gedi a nie Ein Gedi. W innych miejscach przewodnika brak wyraźnego zaznaczenia, że np. „Idylliczne białe piaszczyste plaże" na Synaju wzdłuż Zatoki Akaba to już Egipt, a nie okolice portowe Ejlatu. Podobnie, że „To zachwycające nabatejskie miasto" (Petra) leży w Jordanii. W rozdziale II „Zwiedzanie" trochę nieoczekiwanie załamuje się system dziesiętny, gdyż prezentuje on, chociaż ciekawie i na ile znam tamte strony bez pominięcia miejscowości, miejsc i obiektów rzeczywiście najważniejszych lub najciekawszych, tylko siedem:
Jerozolima, Okolice Jerozolimy, Tel Awiw, Galilea i północ Izraela, Morze Martwe i pustynia Negew, Półwysep Synaj i Petra. W częściach tych uwzględnione zostały nie tylko zabytki, świątynie, miejsca wykopalisk archeologicznych itp. – co niekiedy stanowi powtórzenie informacji znajdujących się już w I rozdziale – ale również propozycje zwiedzania. Np. Drogi Krzyżowej, spaceru po Ein Kerem (pisanym En Kerem), Dnia na promenadzie (w Tel Awiwie). Odwiedzania również konkretnych bazarów, kawiarni, barów i restauracji, miejsc atrakcyjnych zakupów, plaż, rezerwatów, czy parków.
Ostatni, najkrótszy rozdzialik „Wskazówki dla turystów", zawiera podstawowe i niezbędne informacje na temat: kiedy zaplanować podróż oraz jakie wymagane są do jej odbycia dokumenty, ubezpieczenia itp.; jak i czym dolecieć lub dojechać; jak podróżować po Izraelu oraz egipskim Synaju i jordańskiej Petrze. Ponadto sporo informacji praktycznych. Jak odbywać podróż z dziećmi, gdy jest się niepełnosprawnym, starym, samotnym, z partnerką – partnerem w związku homoseksualnym, tanio. Czego unikać, jak zachować się w niektórych sytuacjach itd.
Znaleźć można również inne informacje praktyczne na temat banków i łączności, bezpieczeństwa i zdrowia, zakwaterowania, wyżywienia, wycieczek i aktywnego spędzania czasu. Na końcu zaś Indeks miejscowości i miejsc omawianych w przewodniku, co oczywiście ułatwia znajdowanie tego, co w danym momencie jest potrzebne. W sumie więc, podobnie jak w przypadku innych pozycji tej serii, jest to podstawowy zasób wiedzy niezbędnej turyście nie zamierzającemu zgłębiać poszczególnych tematów. Zwłaszcza podróżującemu grupowo z przewodnikiem. A poręczny format zachęca do posiadania go podczas podróży w tamte strony zawsze pod ręką.

IZRAEL, SYNAJ I PETRA. Przewodnik Wiedzy i Życia z serii TOP 10. Autorka: Vanessa Betts. Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2013, str. 126.

{jumi [*6]}

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Hachette Polska
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 9788377399491
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2013_04_08
  • Ocena recenzji: 4

a