czwartek, luty 02, 2023
Follow Us

Nawrocki

sobota, 02 marzec 2013 14:00

Świecące robaki w jaskini Waitomo

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Świecące robaki w jaskini Waitomo www.waitomo.com

Jeszcze 30 mln lat temu na terenie dzisiejszego regionu Waitomo rozciagało się głębokie morze. Dzisiaj - zarówno pod jak i nad ziemią - są tam niezwykłe formacje pokazujące historię naturalną naszej planety. Jedną z nich jest Waitomo Glowworm - jaskinie świecących robaków.

Słowo Waitomo w języku Maori składa się z dwóch części, z których 'Wai' oznacza wodę, a 'tomo' oznacza wejście lub otwór. Waitomo może również znaczyć 'strumień, który wpływa przez otwór do ziemi'. Jest to popularny i atrakcyjny turystycznie region Nowej Zelandii.

W jaskini Waitomo Glowworm tysiące maleńkich stworzonek uczepionych stropu jaskini rozświetla mrok i mimo bycia pod ziemią mamy wrażenie, że spoglądamy na rozświetlone gwiazdami niebo. Zwiedzanie Waitomo Glowworm zajmuje ponad 45 minut.

Nowozelandzkie świecące robaki to poczwarki muchówki Arachnocampa luminosa z rodziny grzybiarkowatych, które żyją w ciemnych, wilgotnych miejscach. Ogon larwy emituje zielononiebieskie światło, które zwabia ofiary. Żyje ona w osobliwej pajęczynie, z której zwisają nad wodą lepkie nici. Muszki, zwabione przez światło, zaplątują się w sieci, a wtedy świecące robaki pożerają je. Nałatwiej je ujrzeć w Grocie Świecących Robaków w jaskini Waitomo, jednej z wielu wapiennych jaskiń na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Łódź zabiera chętnych do serca jaskini, gdzie nie używa się sztucznego oświetlenia. Kiedy oczy przyzwyczają się już do ciemności, można ujrzeć coraz więcej świetlnych punkcików, rozświetlających całą jaskinię. Waitomo Glowworm zlokalizowana jest w południowej części regionu Waikato, 12 km na południowy zachód od Te Kuiti. Kompleks jaskiń położony jest około dwóch godzin drogi z Auckland, godzinę drogi z Hamilton i dwie godziny drogi z Rotorua.

W pobliskiej jaskini Aranui są pomieszczenia nazywane Sklep Rzeźnika, jest Katedra Majestic, Świątynia Pokoju, i Wschodnia Scena Świątyni Alladyna. Tutejsze stalaktyty są jednymi z największych. Ważą po 2,5 tony i mają po 6 metrów długości.

Ciekawostką jest żyjąca tu kolonia weta jaskiniowych - dużych owadów, które pochodzą z ery dinozaurów i są ściśle związane ze świerszczami i szarańczami. Słowo " weta" w języku Maorysów oznacza "brzydki" lub "kolczasty". Weta jaskiniowe mają bardzo długie nogi i czułki, które pomagają im znaleźć drogę w ich ciemnym środowisku. Nie opuszczają jaskini w czasie pełni księżyca, gdyż dla ich oczu jest to za duża dawka światła.

www.waitomo.com

{jumi [*6]}

a