poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
sobota, 16 luty 2013 12:45

Europejskie Stolice Kultury 2013 Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marsylia i Koszyce Marsylia i Koszyce www.europarl.europa.eu

Marsylia (po lewej) i Koszyce to Europejskie Stolice Kultury w 2013 roku. Po Portugalii i Słowenii w 2012 r., przyszedł czas na Francję i Słowację, aby i one zaprezentowały blask dwóch swoich miast.

Turyści i mieszkańcy będą mogli wziąć udział w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych, a same miasta staną się mostami łączącymi i promującymi dziedzictwo rejonów - śródziemnomorskiego i Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Marsylia

Przedstawicielem Francji będzie drugie największe miasto w tym kraju - Marsylia. Założona 600 lat przed narodzinami Chrystusa, zamieszkała dziś przez ponad 850 tysięcy osób, chce udowodnić jak ważna jest kultura w stabilnym rozwoju gospodarczym i społecznym miasta i regionu.

"Marsylia jest takim wyjątkowym punktem, który łączy Europę z rejonem śródziemnomorskim. Ten rok będzie szansą na zbudowanie solidniejszych mostów pomiędzy dwoma wybrzeżami Morza Śródziemnego, dzięki którym lepiej poznamy bogactwo kultury i nauczymy się lepiej ze sobą żyć. To wszystko pozwoli miastu wzmocnić swoją pozycję w świecie kultury (bogatszy program i otwarcie dwóch nowych muzeów), oraz zachęci turystów do odwiedzenia regionu" - mówił eurodeputowany Jean-Luc Bennahmias.

 

Koszyce

W historii, Koszyce zapisały się wielokrotnie, ale jednym z ciekawszych faktów jest to, że były pierwszym miejscem osiedlania się ludzi w Europie, które otrzymało własny herb. Do tej pory jeszcze żadnemu miastu ze Słowacji nie przyznano tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, wobec czego w 2013 roku Koszyce postarają się przybliżyć uroki środkowowschodniej części kontynentu, ze szczególnym naciskiem na promocję kultury swojego regionu i dorobku.

"Koszyce to miasto, w którym mieszkałam, pracowałam i które kocham. Zawsze ma coś do zaoferowania - czy to dla mieszkańca, czy turysty - bez względu na wiek. Polecam szczególnie odwiedzenie Katedry św. Elżbiety, Muzeum Wschodniej Słowacji, Teatru Państwowego i Kulturparku. Europejska Stolica Kultury Koszyce 2013 to projekt długofalowy, dzięki któremu odnowione zabytki będą mogły cieszyć oko mieszkańców i turystów przez wiele lat" - tłumaczyła Monika Smolková.

Każdego roku, od debiutu idei w 1985 roku, dwa europejskie miasta otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Przyznaje go Rada Europejska, po uprzednich konsultacjach z ekspertami i eurodeputowanymi.
www.europarl.europa.eu

{jumi [*6]}

a