środa, grudzień 11, 2019
Follow Us
środa, 23 styczeń 2013 05:38

Słoneczne żniwo bardziej obfite Featured

Written by as
Rate this item
(0 votes)
Elastyczny kolektor CIGS Elastyczny kolektor CIGS fot. Empa

Cienki, elastyczny kolektor przetworzy ponad jedną piątą energii ze słońca w elektryczność. Poznaj wynalezione przez Szwajcarów nowe ogniwo fotowoltaiczne i zobacz dlaczego jest tak niezwykłe.

Trwa bitwa o jak najefektywniejsze wykorzystanie kolektorów słonecznych. Ogniwa fotowoltaiczne umieszczano już na wirujących stożkach, obiecująco zapowiadały się też eksperymenty Politechniki w Lozannie z rdzą. Jednak ostatni rekord należy do innych Szwajcarów: badacze z Empa stworzyli cienki kolektor, który potrafi przetworzyć ponad 20% energii słonecznej na elektryczność.

Empa (Szwajcarskie Federalne Zakłady Badań Materiałowych) odpowiedzialne są za wiele fascynujących odkryć, m.in. skrzypce, które w dźwięku nie różnią się od Stradivariusów. Tym, co wyróżnia kierowany przez Ayodhyę N. Tiwari zespół Laboratory for Thin Film and Photovoltaics jest długie pasmo sukcesów z opracowanymi przez nich kolektorami CIGS.

CIGS to skrót od angielskich nazw czterech głównych pierwiastków pozwalających na uzyskanie wysokiej wydajności ogniw: miedzi, indu, galu i selenu. Pierwszy rekord w konwersji energii słonecznej na elektryczność badacze pobili w 1999, osiągając 12,8 procent. Wynik poprawili w 2005 z 14,1 procent, a następnie w 2010 z 17,6 procent i 2011 z 18,7 procent. Teraz przekroczyli kolejną barierę: 20,4 procent.

W przeciwieństwie do opracowanych dotychczas technologii, opracowany przez Empa kolektor łączy wysoką wydajność z niewielkimi kosztami produkcji. Do tego jest lekki i elastyczny, co pozwoli na łatwiejsze zastosowanie go w elektrowniach słonecznych, pojazdach, budynkach i elektronice przenośnej.

Obecnie naukowcy przechodzą do kolejnej fazy, czyli implementacji nowej technologii na skalę przemysłową. W tym celu nawiązali współpracę nowopowstałym start-upem Flisom. Jeśli wspólny projekt nauki i przemysłu się powiedzie, będziemy mogli mówić o zupełnie nowej erze odnawialnej energii.

{jumi [*7]}