środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/11312.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/11312
wtorek, 08 styczeń 2013 15:26

Dolomity zimą

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dolomity zimą www.visittrentino.it

Dolomity wpisane zostały w 2009 roku na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, a obecna zima to okazja na spędzenie urlopu nie tylko w słynnych ośrodkach narciarskich, ale również w małych przytulnych miejscowościach tych pięknych gór.

Do narciarstwa i do innych coraz bardziej popularnych dyscyplin sportów zimowych, takich jak snowboarding, skialpinizm, cross country i nordic walking, które uprawia się w ścisłym kontakcie z naturą, można dołączyć wiele innych atrakcji, które nie wymagają specjalnych umiejętności, a jedynie cieszenia się życiem i pięknem otaczającego świata.

Polacy coraz częściej przyjeżdżają w Dolomity, stanowiąc w zimie najliczniejszą, po Niemcach, grupę zagranicznych turystów. I nic dziwnego – jest tu zawsze mnóstwo śniegu, osiem na dziesięć dni ze słońcem, niezapomniane widoki i dziesiątki kilometrów tras do zjeżdżania. Potem spa lub wellness w którymś z luksusowych ośrodków, dobra kolacja w regionalnej restauracji i od rana znów na górskie trasy.

 

Narciarskie karuzele
Dolomiti Superski oraz Skirama Dolomiti Adamello-Brenta są rajem dla miłośników narciarstwa i największymi okręgami narciarskimi w południowo-wschodnich Alpach. Zarówno początkujący jak i zaawansowani mistrzowie narciarstwa, znajdą tu doskonale przygotowane nartostrady o różnym poziomie trudności.

Dolomiti Superski ma aż 450 wyciągów narciarskich i 1200 kilometrów tras, z czego, co najmniej 1100 km szlaków zjazdowych wyposażonych jest w system sztucznego naśnieżania, co gwarantuje doskonałe warunki zjazdowe od grudnia do kwietnia. Tereny narciarskie w Trentino, które zostały włączone do okręgu Dolomiti Superski to Val di Fassa-Carezza, Moena-Tre Valli, Val di Fiemme i San Martino di Castrozza-Passo Rolle.

 

Atrakcje San Martino
Doskonałym miejscem na zimowy urlop jest San Martino di Castrozza, urocze miasteczko położone pośród lasów, u podnóża niedostępnych szczytów Dolomitów Pale. Śnieg utrzymuje się tu przez 5 miesięcy w roku. W okolicy jest ponad 45 km tras dla amatorów narciarstwa biegowego i liczne górskie szlaki turystyczne prowadzące przez skalisty płaskowyż Pale di San Martino. Na stoku Col Verde, o długości 2 km i 500 m różnicy wzniesień, dzięki sztucznemu oświetleniu można szusować nawet po zmroku,.

Pobliska przełęcz Passo Rolle położona jest na wysokości blisko 2 tys. metrów n.p.m. Na 15. kilometrach stoków o różnym stopniu trudności można tu szusować przez 5 miesięcy - od końca listopada aż do końca marca. W rejonie Premiero, leżącym u podnóża masywu Pale di San Martino jest sześć malowniczych miejscowości, a tutejsze wyciągi narciarskie tworzą jeden system z wyciągami odległego o 15 km San Martino di Castrozza.

Do uprawiania narciarstwa biegowego, wyznaczono 30 km tras, wytyczonych w przeważającej części w rezerwacie przyrody. Szkoła narciarska w San Martino, była jedną z pierwszych we Włoszech, i w sezonie zatrudnia ponad 100 instruktorów.

{gallery}11312{/gallery}

 

Skirama Dolomiti
Skirama Dolomiti Adamello-Brenta to kompleks pętli narciarskich z trasami liczącymi ponad 360 kilometrów, z czego 280 kilometrów sztucznie naśnieżanych o różnym stopniu trudności, położonych na wysokości od 2500 m n.p.m. (Madonna di Campilio) do 3000 m n.p.m. (Tonale). Ponadto 150 wyciągów, dobra baza noclegowa, przepiękne widoki i tylko jeden skipass (kasowany elektronicznie) na wszystkie trasy i dowolne kombinacje korzystania z tras.

Jedną z najpiękniejszych narciarskich pętli jest 40 kilometrowa „Sellaronda", biegnąca wokół masywu Sella oraz szlak „Panorama Skitour", którym można dotrzeć do kotlin Ciampac i Alba di Canazei i podziwiać widoki aż po najwyższy szczyt Dolomitów – Marmoladę.

Nartostrady Skirama Dolomiti na wysokości od 2500 m n.p.m. w Madonna di Campiglio i 3000 m n.p.m. w Passo del Tonale wraz z nowoczesnymi urządzeniami do sztucznego naśnieżania gwarantują możliwość szusowania od listopada do późnej wiosny. Zamontowano tu system otwierania bramek oparty na czujnikach czytających karty magnetyczne na odległość, eliminując w ten sposób ryzyko tworzenia się kolejek przy bramkach wyciągów.

W całym Trentino jest 800 kilometrów tras obsługiwanych przez 300 nowoczesnych wyciągów. Śnieg jest specjalnie ubijany i w razie potrzeby stosuje się dośnieżanie. Region Trentino współpracuje z Polskim Związkiem Narciarskim, goszcząc zawodników z Polski.

Ostatnio zmodernizowane zostały wszystkie wyciągi. Dodatkowe nowości to np. w Andalo, gdzie narciarzy zawiozą dwie nowe, ośmioosobowe gondole, czy w Marilleva, gdzie wprowadzono automatycznie zamykane sześcioosobowe kanapy. Zwiększyło to przepustowość do 1000 osób na godzinę.

Oprócz wspaniałych warunków do uprawiania narciarstwa zjazdowego jest też wiele innych możliwości, jak np. uprawianie narciarstwa biegowego na około 500 kilometrach tras, z jedną tylko kartą Trentino Nordic Skipass. Śniegiem można cieszyć się jeszcze na wiele innych sposobów, urządzać wycieczki na rakietach śnieżnych, jeździć na łyżwach czy wybrać się na wycieczkę psim zaprzęgiem.

Wieczorem można korzystać z chwil relaksu w jednym ze schronisk górskich, do których można się dostać na skuterze śnieżnym, ratrakiem, na rakietach śnieżnych lub też pieszo. Niepowtarzalna atmosfera, jaka tu panuje, pozwala odprężyć się podczas biesiad z przyjaciółmi i degustacji dań przygotowywanych z lokalnych produktów.

 

Kulinarne atrakcje Dolomitów
Dolomity to nie tylko czyste środowisko naturalne i majestatyczne krajobrazy, ale także zdrowa i smaczna kuchnia oparta na tradycyjnych przepisach i lokalnych produktach, łącząca tradycje kulinarne Alp z kuchnią śródziemnomorską. Umiarkowany klimat oraz soczyste zielone łąki i pastwiska oferują idealne warunki do uprawy warzyw i owoców lub produkcji miodu czy mięsa.

Potrawy regionalne mają tu swoje korzenie w kuchni chłopskiej, która bazuje na świeżych produktach lokalnych. Warto spróbować tutejszego chleba doprawianego kminkiem lub anyżem oraz polenty, lokalnej potrawy z kaszy kukurydzianej serwowanej z grzybami, dziczyznę, wędliny, sery i desery. Odkrywanie walorów miejscowego rolnictwa i kuchni ułatwią Szlaki Wina i Specjałów regionu.

Symbolem miejscowego rolnictwa są jabłka. Górski klimat i znaczne dobowe wahania temperatur sprawiają, że tutejsze owoce są wyjątkowo soczyste i słodkie. Trzy gatunki jabłek uprawianych w dolinie Val di Non uzyskały certyfikat Unii Europejskiej.

Na specjalne wyróżnienie zasługują wina, a w szczególności wino musujące Trentodoc, czerwone wytrawne Marzemino o delikatnym zapachu oraz szlachetne Vino Santo – słodkie i aromatyczne, doskonale pasujące do deserów. Z przemysłem winiarskim ściśle powiązana jest produkcja wykwintnego alkoholu - grappy, wytwarzanego w procesie destylacji świeżych wytłoków winogron.

Na portalu www.dolomitisuperski.com znajdziemy panoramy górskie z trasami zjazdowymi i zdjęcia z kamer internetowych z najpopularniejszych kurortów, a także prognozę pogody oraz informacje o wyciągach i trasach zjazdowych. „Dolomiti Superski Surf points" umożliwią surfowanie i wysyłanie wiadomości z meeting points w stacjach narciarskich, czy z surf points w biurach podróży, kawiarenkach internetowych, pubach i lokalach aprés Ski (po nartach). Dojazd (ok. 1330 km) można zorganizować zarówno samochodem, autokarem jak i samolotem.

www.visittrentino.it
www.trentinoviaggi.net

{jumi [*6]}

 

Więcej w tej kategorii: « Livigno Między Veneto i Piemontem »

a