piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
wtorek, 08 styczeń 2013 14:43

Mazurskie rysie z Estonii Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mazurskie rysie z Estonii www.wwfpl.panda.org

Wczesną wiosną w lasach mazurskich zostały wypuszczone przez WWF Polska trzy dzikie rysie z Estonii. Te skryte i szybkie zwierzęta niezwykle trudno zaobserwować w terenie.

Dzięki obrożom telemetrycznym i technologii GPS udało się dowiedzieć, że rysica Wielka Sobota potrafi przepłynąć jezioro i wcale nie boi się wody, a ryś Widar przedostał się na drugą stronę drogi ekspresowej numer 7 korzystając z przejścia dla zwierząt.

By rysiom zapewnić przyszłość w mazurskich lasach, WWF musi zebrać jak najwięcej informacji o ich zwyczajach. Jakie miejsca wybierają na dzienny odpoczynek, gdzie polują, jak często zdobywają pokarm, jakie odległości przemierzają w ciągu nocy oraz jak duże są ich terytoria. Pierwszy rok przeżywa mniej niż połowa. To spotkało trzeciego ze sprowadzonych rysi - Abarisa, który zaraził się chorobą pasożytniczą. WWF chce dołączyć do rysi kolejne dwa z Estonii. Ich populacja na Mazurach dopiero będzie stabilna, jeśli osiągnie liczbę 20-40 osobników. Wtedy, pod ścisłą ochroną, rysie powinny sobie poradzić.
www.wwfpl.panda.org

{jumi [*6]}

a