czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
sobota, 15 grudzień 2012 12:17

Karkonoskie Tajemnice Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

14 grudnia w Karpaczu był dniem Wielkiego Otwarcia. Wszyscy mieli okazję poznać tajemnice, pilnie strzeżone do tej pory przez samego Władcę Karkonoszy oraz stanąć oko w oko z artystami współtworzącymi muzeum.

Punktualnie o godzinie 17:00 Duch Gór pod postacią rzeźby strzegącej budynku Karkonoskich Tajemnic, poprzez niesamowity świetlny spektakl, ujawnił swoją potęgę. Ekspozycja muzeum Karkonoskie Tajemnice stanowi kompilację najbardziej zaawansowanej techniki z wybitną sztuką oraz rzemiosłem.

 

Historia powstania muzeum

Karkonoskie Tajemnice powstały z myślą, aby wprowadzić Was w mistyczny świat Gór!

Dla każdego z Was przygotowaliśmy wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju wędrówkę. Poznacie zaaranżowane w przestrzeni, przez artystów światowej sławy, historie, legendy oraz podania, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. Dzięki osiągnięciom współczesnych technologii, będziecie mieli okazję doświadczyć wszystkimi zmysłami magii i potęgi, która drzemie w Karkonoszach.

W Karkonoskich Tajemnicach, poza lekcją historii oraz techniki otrzymacie prawdziwą lekcję życia w górach rządzonych przez czary i niezbadane zjawiska przyrody.

Muzeum Karkonoskie Tajemnice, zbudowane zostało w miejscu odkrycia wiekowego kostura Ducha Gór. Ten zdumiewający przedmiot wykopany został w dniu 26 marca 2011r. podczas prac budowlanych w Karpaczu. Przedmiot ten, który nazwano kosturem Ducha Gór, wywołał poruszenie wśród lokalnej społeczności, na internetowych forach oraz w innych mediach. Aktualnie eksponat zasilił zbiory Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Górskie tereny już od XVI w. zasiedlane były przez zielarzy trudniących się leczeniem ludności. Bogactwo flory Karkonoszy sprzyjało ziołolecznictwu, co przyczyniło się do sławy Karpacza w całej Europie. Karpacz nosił nawet miano zielarskiej wioski, a niektóre wywary o składzie opracowanym przez karkonoskich Laborantów stosowane są w medycynie niekonwencjonalnej do dnia dzisiejszego.

Nie możemy zapomnieć także o Walonach. Byli oni niekwestionowanymi mistrzami w wydobywaniu i przetwarzaniu bogactw naturalnych. Trudnili się oni m.in. wydobywaniem kamieni szlachetnych, a także srebra oraz złota. Zasiedlali oni w głównej mierze okolice Starej Wsi Szklarskiej położonej w dolinie nad Szklarskim Potokiem i jego dopływami, obecnie będącą częścią Szklarskiej Poręby. Ciekawostkę stanowi fakt, iż Walonowie pozostawiali znane tylko sobie znaki, które ryli na skałach, drzewach oraz kamieniach. Znaki te pełniły funkcję oznaczeń kierunków oraz miejsc.
Piętno w historii Karkonoszy odcisnęli także Hutnicy, którzy podobnie jak Walonowie oraz Laboranci chronili tajemnic swojej sztuki rzemieślniczej. Miejsca powstania hut owiane były licznymi tajemnicami, w których Duch Gór odgrywał znacząca rolę – groźnego Władcy Karkonoszy.

Muzeum Karkonoskie Tajemnice, Karpacz, ul. Mickiewicza 1A

Ceny biletów: Dzieci: 16 zł, Dorośli: 20 zł, Grupy zorganizowane: 13 zł

www.karkonoskietajemnice.pl

{jumi [*6]}

a