sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/10511.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/10511
niedziela, 25 listopad 2012 20:27

Spacerkiem po Hadze Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Spacerkiem po Hadze Fot.: Grzegorz Micuła

Haga jest odmienna od innych holenderskich miast. Od XVI wieku jest polityczną stolicą kraju. Do momentu przeniesienia tutaj siedziby rządu była raczej lekceważona. Rzeczywiœście, w porównaniu z przepychem Amsterdamu Haga prezentuje się raczej skromnie, ale wbrew nadawanej przez szyderców nazwie „"największa wieśœ Europy" to spokojne miasto ma sporą liczbę interesujących obiektów i wspaniałych muzeów.

W samym centrum starej częœci miasta położony jest Binnenhof, siedziba dwuizbowego parlamentu holenderskiego. W XIII wieku na tym miejscu swoją siedzibę zbudował książę Wilhelm II. Dziśœ jest to prostokątny kompleks budynków wzniesionych w irytującej mieszaninie najróżniejszych stylów. Poœśrodku dziedzińca wznosi się najstarszy budynek Sali Rycerskiej, gotycki, ozdobiony wysmukłymi wieżyczkami gdzie do dziœśodbywają się uroczystośœci państwowe, w tym otwarcie sesji Stanów Generalnych z udziałem królowej.
Obok, w niewielkim ale ładnym XVII-wiecznym pałacu księcia Maurycego, zwanym Mauritshuis mieszczą się zbiory Królewskiej Galerii Malarstwa, uważanej nie bez racji za jedną z najlepszych w Europie. Słynie z bogatych zbiorów malarstwa flamandzkiego i holenderskiego od XV do XVIII wieku. Podziwiać tu można m.in. Lekcję anatomii doktora Tulpa Rembrandta, Widok Delft Jana Vermera, jest Śmiejący się chłopiec Fransa Halsa, oraz obrazy Hansa Memlinga, Lucasa Cranacha, Hansa Holbeina, Petera Rubensa, Jana Brueghela, Antona van Dycka i Jacoba Jordaensa.
W tym niewielkim mieœście jest kilkadziesiąt muzeów z których warto odwiedzić Muzeum Miejskie (Gemeentesmuseum) przy Stadhourderslaan 41, najwszechstronniejsze muzeum Hagi, w którym można obejrzeć nowoczesne malarstwo holenderskie, ciekawy dział instrumentów muzycznych, a nawet zbiory arabskiej ceramiki. Trzeba także odwiedzić Panoramę Mesdaga. Haski mieszczanin, bankier Hendrik Mesdag porzucił interesy dla sztuki i stał się jednym z najpłodniejszych malarzy marynistów. Namalował m.in. naprawdę ciekawą panoramę wybrzeża morskiego w pobliskim Scheveningen - tak realistyczną, że dopiero po pewnym czasie widać, że doskonały efekt zawdzięczamy perspektywie i perfekcyjnemu oœświetleniu.

{gallery}10511{/gallery}
W Hadze należy jeszcze obejrzeć Pałac Pokoju, siedzibę Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwośœci (przy Carnegieplein), który został wzniesiony w 1913 roku za pieniądze amerykańskiej fundacji Carnegiego. Urzęduje tu 15 sędziów, których werdykty uważane są za bezstronne. Pałac można zwiedzać, jeœśli nie odbywają się posiedzenia Sądu.
Niedaleko stąd, przy drodze do Scheveningen znajduje się kolejna atrakcja Hagi –- Miniaturowe Miasto Madurodam. Ufundowali je rodzice George'a Maduro, holenderskiego oficera zamordowanego przez Niemców w Dachau. Zbudowano tu miniatury (w skali 1:25) najciekawszych obiektów Holandii: pałace, koœścioły i ratusze, wieże, mosty, wiatraki, kanały Amsterdamu, port w Rotterdamie z pływającymi statkami i rafinerią oraz port lotniczy Schiphol z kołującymi samolotami. Niedawno powstał obok Piaskowy œŚwiat z kolekcją interesujących rzeźŸb w piasku.
Samo Scheveningen to stary port rybacki i najbardziej luksusowy morski kurort Holandii. Jest tu szeroka plaża, molo i kasyno oraz dziesiątki restauracji specjalizujących się zwłaszcza w potrawach z ryb.

{jumi [*6]}

a