czwartek, grudzień 07, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/10509.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/10509
sobota, 24 listopad 2012 12:05

Mazury Garbate, kraina łowców przygód Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mazury Garbate, kraina łowców przygód Fot.: Grzegorz Micuła

Mazury Garbate, północno-wschodnia część Pojezierza Mazurskiego z pasmem morenowych Gór Szeskich i Puszczą Romincką, to jeden z najpiękniejszych regionów Polski i raj dla miłośników turystyki aktywnej. Pofałdowany teren tworzą malownicze wzgórza morenowe, pośród których leżą piękne jeziora, a kręte rzeki wycinają w nich głębokie doliny.

Można łowić ryby, zbierać grzyby i oglądać dzikie zwierzęta. Jest mnóstwo szlaków dla wodniaków, piechurów i rowerzystów. Pięknie jest zimą, kiedy przez puszcze i po zamarzniętych jeziorach można wędrować na nartach, zaś szusować na Pięknej Górze. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu znacznie dłużej niż w innych rejonach Polski. Ze względu na klimat i krajobraz kraina ta nazywana jest "Polską Alaską".
Gołdap – stolica regionu – to miasto-uzdrowisko z najczystszym powietrzem w Polsce. Latem jest doskonałym punktem wyjściowym do wędrówek i rajdów rowerowych po Puszczy Rominckiej. Zimą turystów, a zwłaszcza narciarzy przyciągają trasy zjazdowe. Kolejką krzesełkową można wjechać na szczyt Pięknej Góry, gdzie niegdyś stało grodzisko Jaćwingów.
Założone przez pruskiego księcia elektora miasto pustoszyły pożary, a nawet przeżyło najazd Tatarów walczących po stronie Rzeczypospolitej w wojnach szwedzkich. W pobliskim lesie zachowały się bunkry Kwatery Głównej Luftwaffe. Mieszkańcy Gołdapi wystawili też pomnik słynnemu filozofowi Immanuelowi Kantowi, dumni z jego wizyty w mieście.
Granicząca z miastem dzika i tajemnicza Puszcza Romincka była przez wieki terenem łowieckim pruskich władców i niemieckich cesarzy. Żyją tu jelenie, łosie, wilki, bobry, rysie i jenoty oraz orły, puchacze, żurawie i czarne bociany. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki aktywnej zwłaszcza wędrówek pieszych (latem) i na nartach (zimą).


{gallery}10509{/gallery}

 

Rominckie akwedukty
Imponujące wiadukty w Stańczykach na nie istniejącej już linii kolejowej nad głębokim jarem Błędzianki są najwyższe (36 m) w Polsce. Wzniesiono je z żelazobetonu na początku ubiegłego stulecia. W 1945 roku Rosjanie zdemontowali tory i wywieźli jako łup wojenny. Obecnie wiadukty są własnością prywatną.

 

Mazurska piramida
Tajemnicza budowla w lesie koło wsi Rapa to miejsce magiczne. Zbudowana została prawie dwieście lat temu na zlecenie Fryderyka von Farenheida jako grobowiec rodzinny. Pierwsza spoczęła w nim jego 3-letnia córeczka Ninette. Grobowiec sprofanowali żołnierze rosyjscy w czasie I i II wojny światowej. Dziś wejście jest zamurowane, ale jeszcze do niedawna przez zakratowane okna widać było leżące w otwartych trumnach zmumifikowane zwłoki bez głów.

 

Bezkrwawe safari
Na zboczach Tatarskiej Góry Tadeusz Rudziewicz prowadzi największą w Polsce hodowlę dzikich zwierząt. Po trzystuhektarowym terenie jeździ się samochodami terenowymi oglądając stada jeleni, danieli i dzików. Żyją tu też konie Przewalskiego, tarpany, owce arui, strusie, kilka orłów bielików oraz jedyne w Europie marale i ałtajskie jelenie. Można tu wynająć drewniany domek, pływać łodzią i łowić ryby.

{jumi [*6]}

a