sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
poniedziałek, 19 listopad 2012 15:13

Czechy: Trasy dla narciarzy biegowych

Napisane przez Anna Gruszczyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Karkonosze Karkonosze fot. Czechtourism.com

W Czechach znajdziemy około 300 tras biegowych o łącznej długości ponad 3 tysiące kilometrów, regularnie przygotowywanych, o różnych poziomach trudności. Są tu zarówno łatwe trasy, odpowiednie dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi, średniej trudności dla bardziej zaawansowanych, lubiących wyzwania, a także trasy trudne dla doświadczonych biegaczy.

Ponad 50 kilometrów przygotowanych tras biegowych znajdziemy na Szumawie. Trasy wiodą tu najczęściej poprzez gęste lasy do ciekawych miejsc, na przykład do Źródła Wełtawy. Dziewicza przyroda, piękne krajobrazy i zdrowy klimat sprawiają, że warunki do zimowego wypoczynku są tu doskonałe. Miłośnikom biegówek warto polecić Kvildę i jej okolice.

 

Karkonosze, najwyższe góry Czech oferują trasy biegowe prowadzące szczytami gór. Na narciarzy czekają przepiękne widoki, znakomicie przygotowane szlaki i doskonałe zaplecze. Malownicza 13-kilometrowa trasa ze św. Piotra do Szpindlerowego Młyna wiedzie niemal przez cały czas w dół. Biegaczom spodoba się także 17-kilometrowa trasa od schroniska Špindlerovka na Labské pláně, prowadząca na grzbiet górski. Odcinek od schroniska Vrbatova bouda wiedzie już cały czas w dół.
Na grzbiet Rudaw poprowadzi nas Magistrala Krušnohorská o długości 242 kilometrów. Rozpoczyna się ona przy zaporze wodnej Skalka koło Chebu i prowadzi aż do Děčína. W popularnych ośrodkach narciarskich trasy biegowe są regularnie przygotowywane maszynowo. Poza tymi ośrodkami szlaki są przecierane tylko przez narciarzy.
Nie bez powodu Góry Izerskie zwane są „Mekką narciarzy biegowych". Wspaniałe trasy, piękna przyroda i usługi na najwyższym poziomie to cechy charakterystyczne dla Gór Izerskich. Tutejsza Izerska Pięćdziesiątka należy do najsłynniejszych zawodów narciarskich w Czechach. Odbywa się corocznie od 1968 roku, zwykle w drugą niedzielę stycznia. Do dyspozycji biegaczy jest tu 170 kilometrów tras narciarskiej Magistrali Izerskiej.

Prawdziwym rajem dla amatorów biegówek jest też region Wysoczyzna. Dobrze utrzymane trasy znajdziemy przede wszystkim w okolicach Gór Žďárskich. Najważniejszym ośrodkiem narciarstwa biegowego jest tu Nové Město na Moravě. W tej okolicy można wybrać się na wycieczkę po trasach, na których odbywały się w ostatnich latach zawody Pucharu Świata. Są tu jednak także łatwiejsze trasy.
Również Morawy Północne oferują wiele świetnych miejsc dla narciarzy - zarówno zaawansowanych, jak i początkujących. Trudniejsze trasy wiodą na grzbiet Beskidów i Jesioników. Mniej doświadczeni narciarze z pewnością chętnie wybiorą się na wycieczki do ciekawych miejsc w okolicy. Warto zwiedzić na przykład skansen w miejscowości Rožnov pod Radhoštěm, unikatowe Muzeum Papiernictwa w Velkich Losinách lub Muzeum Tatry w mieście Kopřivnice.
Region Moraw Południowych spodoba się z pewnością amatorom rekreacyjnego uprawiania narciarstwa biegowego. Jedną z możliwości jest tu wycieczka na grzbiet Chřibów lub do Morawskiego Krasu. Zimowa wyprawa z bajkowego Vranova nad Dyją do Austrii, połączona z wizytą w Parku Narodowym Podyje, jest odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Trasa ma długość 25 kilometrów, ale prowadzi po równinie. Po drodze można odpocząć w przytulnych gospodach.

{jumi [*6]}

a