wtorek, listopad 28, 2023
Follow Us

Rakowiecka 37 - "Widzenie na Rakowieckiej" z Andrzejem Stryjewskim

piątek, 16 listopad 2012 14:06

Szwajcaria zimą - pełna atrakcji

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szwajcaria zimą - pełna atrakcji fot. mojaszwajcaria.pl

Zima coraz bliżej. Kraje alpejskie, których regiony żyją głównie z niej, prześcigają się w ofercie, organizują ciekawe imprezy, wprowadzają nowości, byle tylko pozyskać jak najwięcej gości. Swoje propozycje na sezon zimowy 2012/2013 na spotkaniu z prasą w Warszawie przedstawiła Szwajcaria.

Szefowa przedstawicielstwa Switzerland Tourism przy Ambasadzie Szwajcarii w Polsce Adriana Czupryn pokazała całą serię pięknych zimowych zdjęć z tego kraju, a także zabawny filmik o dwu starych, oczywiście szwajcarskich, zegarmistrzach wymieniających zegary elektryczne na prawdziwe, mechaniczne. Przypomniała również, że 60% proc. ojczyzny Wilhelma Tella zajmują Alpy, w których zbudowano ponad 200 stacji narciarskich.

 

St. Moritz – kolebka zimowej turystyki alpejskiej

W Szwajcarii znajdziemy wioski i miasteczka połączone często w ogromne regiony z nartostradami liczącymi po kilkaset kilometrów. Można po nich jeździć na podstawie wspólnych karnetów. Spośród dużych ośrodków do najpopularniejszych należy St. Moritz, w którym narodziła się zimowa turystyka alpejska. Po prostu w 1864 roku tamtejszy hotelarz Johannes Badrutt postanowił jakoś „zagospodarować" w zimie pusty obiekt i zaprosił do niego na darmowy wypoczynek angielskich turystów. Tak spodobał im się ten urlop, że zaczęli przyjeżdżać coraz częściej, płacąc już za możliwość korzystania z nart i śniegu, a później również innych sportów zimowych.

Z czasem Szwajcaria stała się obecną potęgą turystyczną, zwłaszcza w zimie. Współcześnie do najpopularniejszych stacji narciarskich należą tam Davos Klosters z 350 kilometrami tras, Cztery Doliny z 450 kilometrami nartostrad i jednymi z najpiękniejszych widoków na Dolinę Rodanu, a także Bramy Słońca – największy na świecie kompleks połączony 650 kilometrami nartostrad.
Na granicy z Włochami leży Zermatt z setkami kilometrów tras po obu stronach Matterhornu i najwyższym wyciągiem w Europie. Renomą cieszy się Grindelwald u podnóża słynnej Dziewicy – szczytu Jungfrau z najwyżej biegnącą na naszym kontynencie linią kolejową, słynną Jungfraubahn, która na początku tego roku obchodziła swoje stulecie. To tylko przykłady, bo miejscowości, w których warto odpoczywać w zimie i uprawiać nie tylko narciarstwo, jest tam mnóstwo.

 

Atrakcje Gryzonii i Valais

O atrakcjach Gryzonii mówiła Franziska Reisser. Przypomniała, że jest tam 2200 kilometrów tras narciarskich i 1800 kilometrów tras biegowych. Do czołówki ośrodków zimowych na świecie należą tutejsze Laax, Savognin i Engadin Soul Samnaun. Ta kraina koziorożców przyciąga gości również źródłami termalnymi, trasami słynnych Kolei Retyckich oraz zabytkami i innymi atrakcjami stolicy kantonu – Chur, najstarszego miasta w kraju. Więcej na temat oferty wypoczynkowej Gryzonii znaleźć można na stronie www.pl.graubuenden.ch.
Daphnée Germanier reprezentowała kanton Valais. Jest to raj dla narciarzy, gdyż na wysokościach od 1500 metrów n.p.m. śnieg w sezonie jest gwarantowany. A dla zapewnienia gościom optymalnych warunków wypoczynku, każdego roku inwestuje się tam w infrastrukturę. Jest tu przeszło 50 renomowanych ośrodków narciarskich. Najpopularniejsze z nich to Nendaz – 4 Doliny, Saas–Fee, Zermatt oraz Crans Montana. Więcej informacji o tamtejszej ofercie jest na stronie: www.wallis.ch.

Szwajcaria przyciąga turystów i kibiców sportów zimowych także licznymi imprezami, wychodzącymi zresztą daleko poza narciarstwo. Zaczną się one już 24-25 listopada w Samnaun, gdzie odbędą się Clau Wau – Mistrzostwa Świata Świętych Mikołajów. Podczas następnego weekendu w St. Moritz nastąpi otwarcie sezonu zimowego z udziałem gwiazd i gwiazdek, pokazami mody i innymi atrakcjami. 14-16 grudnia w Engelberg, na największej naturalnej skoczni na świecie, odbędą się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich z udziałem najlepszych skoczków. Tydzień świąteczno-sylwestrowy w Davos stać będzie pod znakiem hokeja na lodzie i zawodami o puchar Spenglera z udziałem najlepszych klubów z Europy.

 

Wyścigi świnek, czarownice na stoku i balony

W Nowy Rok w Klosters oglądać będzie można tradycyjne wyścigi świnek na śniegu. Cztery dni później w Kandersteg odbędzie się festiwal wspinaczki po naturalnym lodzie. Od 7 do 12 stycznia 2013 roku w Davos zorganizowane zostaną zawody snowboardowe z zapowiedzianym udziałem wszystkich światowych gwiazd. 12-19 stycznia 2013 roku w Saas Fee odbędzie się Puchar Świata we wspinaczce po lodzie, na 30-metrowej wysokości ścianie i z udziałem mistrzów tej dyscypliny. Niezwykłe zawody polo na śniegu odbędą się 16-20 stycznia 2012 roku. Równocześnie 19 stycznia w Blatten-Belalp odbędzie się kultowy w Valais największy zjazd przebierańców i karnawał na śniegu – Czarownice na stoku.
Jakby tego było mało, od 26 stycznia do 3 lutego w Château d'Oex oglądać będzie można największe spotkanie baloniarzy w Europie. Zimowy wypoczynek w Szwajcarii promować będą też bezpłatne foldery w języku polskim: „Zima", „Śnieżnobiało", „Graubűnden (Gryzonia) na zimę" i „Wallis – zima w bieli". Jest więc w czym wybierać. A dodatkowych informacji można szukać na www.MojaSzwajcaria.pl.

{jumi [*6]}

a