sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
poniedziałek, 12 listopad 2012 14:19

Valais w Szwajcarii - wyprawa po zdrowie

Napisane przez jw/ mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Valais w Szwajcarii - wyprawa po zdrowie fot. Christian Perret / Valais Tourism

300 słonecznych dni w roku i gwarancja śniegu- czy to się da pogodzić? Okazuje się, że tak – w kantonie Valais w Szwajcarii. W tym regionie można nie tylko poszaleć na stokach, ale również odprężyć się po nartach – na przykład podczas kąpieli w wodach termalnych.

Valais to region, w którym każdy narciarz znajdzie coś dla siebie. Można tu zakwaterować się w rodzinnych hotelach lub luksusowych apartamentach. Oprócz ośrodków wellness są też skromniejsze, ale przytulne schroniska.

W regionie Valais zachwycają niemal niekończące się trasy zjazdowe oraz ścieżki spacerowe po ośnieżonych dolinach. Bezpośrednie połączenia ze stokami we Francji i Włoszech są także dużą zaletą kantonu. Na wysokości od 1500 metrów n.p.m. śnieg jest gwarantowany. Bliskość Morza Śródziemnego sprawia natomiast, że w tym regionie Szwajcarii jest wyjątkowo dużo słonecznych dni w ciągu roku.
Zarówno początkujący narciarze, jak i profesjonaliści oraz wielbiciele adrenaliny będą zadowoleni. W Nendaz, samym sercu Czterech Dolin, odkryją szereg nieoznakowanych tras, dających nieograniczone możliwości zjazdów po okolicznych górach. Snowboardziści mogą natomiast sprawdzić, gdzie ćwiczą olimpijscy zawodnicy. Swoje umiejętności mogą potrenować we freestylowym funparku „Gravity Park" w Zermatt.

W Szwajcarii można poznawać nie tylko uroki nart czy snowboardu, ale również innych atrakcji: snowscoots, snowbikes czy snowskates. Chodzi o skutery śnieżne, rowery śnieżne i śnieżne deskorolki. Osoby, które wolą bardziej tradycyjną jazdę na sankach lub narty biegowe, też znajdą tu wiele tras dla siebie.
Region Walais oferuje również atrakcje dla podniebienia. Tradycyjne dania to ser raclette i mięso serwowane na gorącym kamieniu. Będąc w tej okolicy, grzechem byłoby nie spróbować tych przysmaków. Szczególnie, że fondue w Grächen można dostać w kabinie kolejki linowej.

Innego rodzaju przyjemność sprawiają turystom kąpiele w wodach termalnych. W gorących źródłach w regionie Valais można podziwiać zapierającą dech w piersiach górską panoramę. Wiele ośrodków wellness posiada baseny z wodami termalnymi umiejscowione częściowo na zewnątrz, dzięki czemu przy okazji można oddychać czystym, górskim powietrzem. W połączeniu z uprawianiem sportów zimowych wyjazd do regionu Valais jest więc wyprawą po zdrowie.

{jumi [*6]}

a