sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
piątek, 09 listopad 2012 15:19

Francuskie zamki i pola golfowe

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zamek de Cheverny Zamek de Cheverny fot. Jean-Christophe Benoist

Francuzi chętnie łączą dwa rodzaje rozrywki: oglądanie wspaniałych zamków oraz granie w golfa. Ten rodzaj sportu bardzo dobrze wpasowuje się w wyrafinowany „art de vivre". A pola golfowe we Francji są niezwykle rozległe.

W leżącym pod Paryżem Wersalu amatorzy golfa mogą zafundować sobie partyjkę na polu Yvelines, położonym na terenie 90-hektarowej posiadłości leśnej lub na polu Golf de Rueil-Malmaison. Po zwiedzeniu miasta Meaux, jego katedry i siedziby biskupa, golfiści mogą zrobić sobie przerwę na 18-dołkowym polu golfowym Golf de Meaux-Boutigny International.

Niedaleko historycznych miast Senlis i Compiègne znajduje się zamek de Raray. To tu Jean Cocteau nakręcił film „Piękna i Bestia". Zamek posiada 60-hektarowy teren, na którym znajduje się między innymi pole golfowe. Przykładowe ceny w tym XVII-wiecznym zamku wynoszą 204 euro za jedną i 328 euro za dwie osoby. Ceny te obowiązują w ramach tzw. „Golf hotel weekend". Obejmują więc korzystanie z pola golfowego, jedną noc w hotelu i śniadanie.

Leżący w Gâtinais, na południe od Paryża, zamek Château de Vaugouard kryje w sobie urok czterogwiazdkowego hotelu oraz 18-dołkowe pole golfowe otoczone soczystą zielenią. Wraz z nocą w pokoju hotelowym w XVIII-wiecznej posiadłości można tu wykupić nieograniczony dostęp do pola golfowego.

W Dolinie Loary, niedaleko słynnego zamku Chambord, leży jedno z najlepszych w Europie pól golfowych – międzynarodowe pole Les Bordes. W przewodniku Peugeot 2004/2005 pole to zajęło drugie miejsce we Francji. Innym zamkiem, obok którego rozciąga się pole golfowe, jest zamek de Cheverny. To na nim wzorował się Hergé, rysując zamek Moulinsart, znany z serii o przygodach Tintina. Oprócz pola golfowego znajdują się tu też bajeczne ogrody. A samo pole też zachwyca – zostało bowiem zaprojektowane przez francuskiego architekta Olivier Van der Vynckt, z 18 dołkami rozmieszczonymi na 142 hektarach lasów, równin i jezior.

W Normandii, w pobliżu słynnych klifów Etretat i niemal równie znanego pola golfowego leży posiadłość Domaine Saint-Clair le Donjon, na którą składa się niewielki XIX-wieczny zamek w stylu anglo-saksońskim oraz położona nad brzegiem morza willa w stylu secesyjnym. Poza sezonem letnim za 122 euro za osobę można wykupić pakiet obejmujący jedną noc w dwuosobowym pokoju wysokiej klasy, kolację, śniadanie oraz zieloną kartę na pole golfowe.
We Francji możemy odwiedzić nie tylko Wersal, ale i „mały Wersal", czyli XVI-wieczny zamek des Vigiers znajdujący się w regionie Périgord na południowym zachodzie Francji. Zamek został przekształcony w czterogwiazdkowy hotel. Tutejsze niepowtarzalne 18-dołkowe pole golfowe, rozciąga się wśród owocowych sadów, winnic i dębowych zagajników.
W innej krainie winnic, Burgundii, znajduje się Hôtel-Golf du Château de Chailly. Ta średniowieczna forteca, upiększona w czasach Renesansu, została przekształcona w jeden z najbardziej luksusowych hoteli regionu. Tu również znajdziemy 18-dołkowe pole golfowe.
We Francji łatwo jest więc znaleźć dostojny zamek i pole golfowe obok. A przy takich atrakcjach nietrudno o celebrowanie „sztuki życia".

{jumi [*6]}

a