czwartek, grudzień 07, 2023
Follow Us
wtorek, 06 listopad 2012 15:17

Kuchnia z ... odrobiną folkloru. Golonka Wyróżniony

Napisane przez Władysław Boruch
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kuchnia z ... odrobiną folkloru. Golonka www.marzanna.pl

Wieprzowina jest świetnym, smacznym i zdrowym mięsem. Wiele mówiło się na ten temat podczas niedawnej konferencji naukowej, zorganizowanej z okazji II Ogólnopolskiego Festiwalu Wieprzowiny w Bełżcach koło Lublina.

W opinii prelegentów, wśród których był m.in. prof. Zbigniew Dolatowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wieprzowina dla mieszkańców naszej części świata jest doskonałym pokarmem, choćby dlatego, że jemy ją od wieków. Jest to zresztą zupełnie inna wieprzowina niż przed wiekami, miękka, niezbyt tłusta, obfitująca w różne odżywcze i zdrowe składniki. Inni Europejczycy jadają jej zresztą o wiele więcej niż Polacy. Hiszpanie czy Niemcy jadają dwa razy więcej mięsa niż my. Z wieprzowiny najchętniej jadamy szynkę, schab i karkówkę, ale świetne są także boczek, żeberka czy golonka. Ta ostatnia obfituje w składniki wręcz niezbędne naszemu organizmowi. Nie bójmy się więc jej jeść!
Jaka golonka jest najlepsza? To zależy oczywiście od indywidualnych smaków i gustów. Golonkę można przyrządzić na wiele różnych sposobów. Ja proponuję bardzo zdrową i smaczną golonkę gotowaną z maślakami.

Golonka gotowana z maślakami

Oto sposób jej przyrządzenia: Golonkę musimy najpierw zapeklować. Wkładamy ją na kilka, najlepiej osiem godzin do wody z solą peklową. Na litr wody dajemy 10 dkg soli. Zapeklowaną golonkę po wyjęciu wkładamy do specjalnej siateczki, aby się nam w czasie gotowania nie rozleciała, bo to bardzo delikatne mięso i żeby nabrała odpowiedniego, ładnego kształtu. W domowych warunkach siatkę możemy zastąpić nicią, okręcając golonkę podobnie jak np. szynkę do wędzenia. Tak przygotowaną golonkę gotujemy przez 2-2,5 godziny w wodzie z takimi przyprawami jak: marchew, pietruszka, seler, czosnek, ziele angielskie i listek laurowy.
Po ugotowaniu, wyjmujemy golonkę z siatki lub rozsznurowujemy ją. Póki jednak będzie się gotowała, bierzemy się za przygotowanie maślaków. Grzyby, oczywiście najlepiej świeże, dokładnie oczyszczamy z igieł i piasku, i podgotowujemy w samej wodzie. Wodę odcedzamy, a grzybki jeszcze raz płuczemy w czystej wodzie, aby pozbyć się np. resztek piasku. Na patelni smażymy cebulę pokrojoną w plastry i po zasmażeniu jej na złoty kolor dodajmy do niej maślaki. Dodajemy jeszcze pieprzu czarnego i ziołowego, trochę vegety i już mamy gotowe danie. Golonkę należy zalać grzybkami. Całość możemy podawać z chrzanem, musztardą, opiekanymi ziemniakami, kapustą zasmażaną - jak kto woli. Życzę smacznego!
Na taką golonkę z maślakami lub też przyrządzoną na wiele innych sposobów zapraszam do Siedliska Folkloru „Marzanna" w Niedrzwicy Kościelnej, przy trasie S19, między Lublinem a Kraśnikiem. Gdyby komuś zasmakowała kuchnia z odrobiną folkloru, wtedy może zatrzymać się na dłużej, bo w siedlisku jest także okazały, zawsze gościnny hotel.

{jumi [*6]}

 

 

a