niedziela, styczeń 19, 2020
Follow Us
poniedziałek, 05 listopad 2012 12:47

Dania na wakacje z rodziną Featured

Written by Jacek Wilski
Rate this item
(0 votes)
Wyspa Mon, gdzie znajduje się Geo Center Mons Klint Wyspa Mon, gdzie znajduje się Geo Center Mons Klint fot. visitdenmark.com

Gdzie się wybrać na rodzinny wypoczynek? Okazuje się, że dobrą odpowiedzią na to pytanie może być Dania, w której znajdziemy mnóstwo parków rozrywki, ciekawych wysp, aquaparków i innych miejsc, w których dzieci będą czuć się świetnie.

W Danii oferta rodzinnego wypoczynku jest niezwykle różnorodna. Nie jest więc łatwo wybrać z wielu różnych miejsc, ale z pewnością w żadnym z nich najmłodsi nie będą się nudzić. W każdym z nich dzieci znajdą czy to kolejki górskie, baseny, czy ogromne sale kinowe lub egzotyczne zwierzęta.
Jednym z najbardziej popularnych duńskich parków rozrywki jest park Tivoli w Kopenhadze. Liczba atrakcji jest tu wręcz zawrotna, a klimat – wspaniały. Ogrody Tivoli można odwiedzać nie tylko latem. Również czas Adwentu to magiczny okres w tym parku rozrywki. Znajdziemy tu dużo urządzeń, które sprawdzają odporność małych i większych poszukiwaczy przygód na przyspieszenie, przeciążenie, czy różnice ciśnień. Najsłynniejsze są tu kolejki Demon czy Złota Wieża. Z tej ostatniej można podziwiać panoramę centrum stolicy Danii. Tivoli to również dobre miejsce, by spróbować różnego rodzaju smakołyków. Można tu kupić produkty regionalne, działa także mikro-browar.

Innym ciekawym parkiem rozrywki jest Bakken na Wyspie Zelandii. Jest to najstarszy park rozrywki na świecie z tradycjami sięgającymi 1583 roku. Bakken znajduje się niedaleko Kopenhagi, w Klampenborgu. Dzieci mogą tu skorzystać z diabelskich młynów, kolejek i karuzel. Jedną z najbardziej popularnych kolejek jest drewniana kolejka górska z 1932 roku. Najnowszą atrakcją Bakken jest kino 5D, w którym pokazy są tak realistyczne i namacalne jak nigdzie indziej. Ciekawostką jest odbywający się co roku Światowy Kongres Mikołajów. Wydarzenie to organizowane jest zawsze latem. Ponad 120 Mikołajów przyjeżdża tutaj, by dyskutować o świętach Bożego Narodzenia, prezentach, wystąpić w ulicznej paradzie w Kopenhadze, wykąpać się w wodach Sundu i wybrać Mikołaja Roku.
Kolejnym duńskim parkiem rozrywki jest BonBon-Land – Kraina Cukierków. Oprócz atrakcji podobnych do tych z Tivoli czy Bakken, możemy tu skorzystać ze Sven Svingarm – gigantycznego, obrotowego wahadła. Jedyne takie urządzenie do tej pory znajdowało się w parku Tusenfryd koło Oslo. Teraz znajdziemy je także w BonBon-Land.

Innego rodzaju atrakcje zapewnia wschodnie wybrzeże wyspy Møn. Można tu zobaczyć najwyższy nad Bałtykiem klif. Kredowe urwiska mają tu ponad 130 metrów wysokości. W multimedialnym centrum przyrodniczo-edukacyjnym Geo Center Møns Klint dzieci mogą obejrzeć interaktywne ekspozycje, wspaniale zachowane skamieniałości i zrekonstruowane mezozoiczne gady morskie w skali 1:1.
Z kolei na wyspie Lolland dzieci mogą igrać w tropikalnym aquaparku z rwącą rzeką, basenami zewnętrznymi, jacuzzi i wodotryskami albo w małpiej krainie Monky Tonky Land. Dobra zabawa czeka też na sztucznym lodowisku, hali sportowej i centrum fitness. Można też skorzystać z bowlingu i minigolfa. To wszystko znajdziemy w Lalandii, ale miejsce to nie jest jedyną ciekawostką wyspy Lolland. Park Safari Knuthenborg z pewnością również zachwyci nasze pociechy. Na 600 hektarach żyje tu swobodnie wiele egzotycznych zwierząt. Po safari najlepiej jeździć własnym samochodem. Po drodze zobaczyć można hipopotamy, żyrafy, strusie, bawoły, lamy, wielbłądy, antylopy, bizony, lemury i zebry. Dumą Knuthenborga są tygrysy syberyjskie, które mają dla siebie wydzieloną część parku.
Na innej duńskiej wyspie – Als - w 2005 roku uruchomiono centrum edukacyjno-rozrywkowe Danfoss Universe, w którym dzieci mogą odkryć fascynujący świat nauki i techniki. Można tu na przykład przekonać się na własne oczy, jak powstają gejzery i pioruny. Można też niemal znaleźć się we wnętrzu wulkanu. W jednym z obiektów Danfoss Universe dzieci zobaczą, jaki wpływ na naszą rzeczywistość mają najnowsze technologie.

Podróż w przeszłość zapewni z kolei Ribe VikingCenter w Jutlandii. W normańskiej osadzie znajdującej się w najstarszym duńskim mieście- Ribe – dzieci będą miały wiele okazji do nauki i zabawy. Chłopcy mogą tu wcielić się w dawnych wojów, a dziewczynki spróbować swych sił w garncarstwie, wypieku chleba czy wyrobie biżuterii. Na początku maja odbywa się tu wielki, tygodniowy jarmark, który pozwoli każdemu odwiedzającemu zobaczyć, jak wyglądał świat Wikingów.
O innych rodzinnych atrakcjach Danii można by pisać jeszcze długo. W tym małym państwie jest bowiem wyjątkowo dużo parków rozrywki i innych miejsc, gdzie dzieci i ich rodzice mogą wspaniale spędzić czas. Warto więc wybrać któryś z duńskich regionów i na własnej skórze przekonać się, jak Dania potrafi zabawić najmłodszych.

{jumi [*6]}