środa, sierpień 10, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/10030.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/10030
piątek, 02 listopad 2012 12:56

Kościerzyna: stare skarby w nowych murach

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kościerzyna: stare skarby w nowych murach fot. Cezary Rudziński

Baner „800-lecie Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie. 1210 – 2010" wisi nadal na jednym z budynków koło tej świątyni. I sugeruje, że trafiliśmy do miasta starego i zabytkowego. W rzeczywistości najstarsze miejscowe zabytki liczą niespełna dwa wieki, chociaż kryją w sobie skarby o wiele starsze.

Miasto to, po kaszubsku nazywane „Kòscérzna", leży w południowej części Pojezierza Kaszubskiego. Po raz pierwszy wymienione zostało w dokumencie z 1284 r., a prawa miejskie uzyskało w 1398 r. Aż do XIX wieku był to jednak tylko ośrodek regionu rolniczego. Nawet obecnie jako siedziba władz miasta gminy w województwie pomorskim o liczbie ludności zbliżającej się do 24 tysięcy, 55% miasta zajmują użytki rolne, a 5% leśne. Trzy otaczające je jeziora: Gałęźne, Kapliczne i Wierzysko oraz kilka innych położonych w pobliżu powodują, że jest to popularne na Kaszubach centrum turystyczne.

 

Dwa sanktuaria

Znajduje się tu równocześnie centrum pielgrzymkowe, gdyż Kościerzyna jest podobno jedynym miastem w Europie, w którym w jednej parafii są dwa sanktuaria - Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej.
Większy i ciekawszy architektonicznie kościół pw. Świętej Trójcy sprawia wrażenie, że jest o wiele starszy niż w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje ustawiona w pobliżu jego makieta odlana w brązie. Tymczasem ta świątynia w stylu neobarokowym na planie krzyża greckiego, z wieżyczką w środku, wzniesiona została w latach 1914-1917 na miejscu wcześniejszych kościołów. Posiada sporo przeniesionych z nich cennych, znacznie starszych zabytków.

{gallery}10030{/gallery}
Ołtarz główny pochodzi z pierwszej połowy XVII w. i wykonany został w stylu późnorenesansowym – wczesnobarokowym. Za najcenniejszy, a zarazem najstarszy zabytek w tej świątyni uważana jest późnogotycka rzeźba „Ukrzyżowanie" z 1503 roku znajdująca się w prawym ołtarzu bocznym.
Młodszym, ale cennym zabytkiem jest częściowo wykonany ze srebra tzw. ołtarz pielgrzymi w bocznej nawie. Według przekazów jego fundatorem był gen. Józef Wybicki urodzony w pobliskim Będominie. W ołtarzu tym znajduje się również jeden z dwu tutejszych „cudownych" obrazów – Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin. Jest to kopia z 1616 roku starej ikony datowanej podobno na IX w. W 1998 r. został on ukoronowany koronami papieskimi.
Drugi z kościerzyńskich kościołów, neogotycki kościół Zmartwychwstańców, zbudowano w latach 1892-1894 na zachód od starej części miasta. Do 1945 roku był to kościół ewangelicki. Dopiero po II wojnie światowej przejęli go katolicy. Wyposażenie również ma neogotyckie, z wyjątkiem oryginalnej gotyckiej Pièty przeniesionej do niego w XIX w. z klasztoru benedyktynek w Chełmnie.

 

Wokół rynku

Zaproszeni na dziennikarską podróż studyjną po tej części Kaszub przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną z Gdańska, po drodze zwiedzamy również Kościerzynę. Jej centrum stanowi rynek. W przeszłości był to zapewne plac targowy, gdyż położony jest niedaleko od dawnej fary – sanktuarium pw. Świętej Trójcy. Najstarsze domy na rynku mają metryki z początku XIX wieku, zaś neogotycki ratusz, którego budowę zakończono w 1843 roku, stoi nie pośrodku, lecz w jednej z pierzei. Obok domów starszych, są tu również budynki młodsze.
Uwagę przyciąga ustawiona na rynku, odlana w brązie rzeźba Remusa Kaszubskiego, autora „Zwierciadła" i badacza regionu kaszubskiego. Jest to jedna z trzech znanych tutejszych rzeźb świeckich. Dwiema pozostałymi są pomniki gen. Józefa Wybickiego, autora słów naszego hymnu narodowego. Duży, kamienny, z 1975 roku, zaprojektowany został przez Wawrzyńca Sampa. Mały, starszy, z 1947 roku, stoi przy zespole szkół technicznych.
Natomiast przy ul. Kaplicznej wznosi się pomnik Chrystusa Króla ustawiony na cokole, który uprzednio był pomnikiem wdzięczności Kościerzakom poległym w armii pruskiej w wojnie z Francją w 1871 roku. Kościerzyna bowiem, podobnie jak wiele innych miejscowości pomorskich, miała złożone dzieje. Zagarnięta przez Krzyżaków na początku XIV w. wróciła do Polski w 1466 r., będąc przez ponad 3 wieki siedzibą starostwa niegrodowego. W latach 1772 – 1920 znalazła się w zaborze pruskim.

 

Atrakcje turystyczne w mieście

Tutejszą atrakcją turystyczną jest m.in. skansen kolejowy. Mieści się on częściowo w parowozowni przelotowej zbudowanej w 1929 roku. Jego chlubą jest wagonik kolejki na Gubałówkę w Zakopanem z 1936 roku oraz kilka historycznych parowozów. W sezonie letnim kursuje do Gdyni i z powrotem zabytkowy pociąg „Costerina".

W pobliżu Kościerzyny położony jest Będomin – miejscowość rodzinna gen. Józefa Wybickiego oraz Manieczki, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. W okolicy jest jeszcze parę innych wartych zobaczenia miejsc – np. cmentarzysko Gotów z okresu rzymskiego, z czterema kamiennymi kręgami, kurhanami i kamiennymi stelami. Można więc w Kościerzynie, zwłaszcza nad którymś z jezior, zarówno dobrze wypocząć, jak i zobaczyć ciekawe zabytki oraz miejsca.

{jumi [*6]}

a