sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
piątek, 05 październik 2012 00:26

W kinach: Szybki Cash

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szwedzki thriller „Szybki cash” na podstawie bestsellerowej trylogii sztokholmskiej Jensa Lapidusa wyreżyserował Daniel Espinosa.

W głównej roli wystąpił Joel Kinnaman – niezwykle utalentowany i dwujęzyczny szwedzki aktor młodego pokolenia. Ta rola stała się dla niego przepustką do Hollywood. Niebawem zobaczymy go w roli tytułowej w najnowszej wersji kultowego „RoboCopa”, gdzie pojawi się na ekranie u boku Gary Oldmana, Samuela L. Jacksona i Abbie Cornish. Joel nie mógłby nawet pomarzyć o takiej propozycji, gdyby nie ogromny sukces filmu „Szybki Cash”, najpierw kasowy w szwedzkich kinach, a potem niebywałe wręcz zainteresowanie, jakie film wzbudził u amerykańskich dystrybutorów. Amerykańska wytwórnia filmowa Weinstein Company po gorączkowej licytacji nabyła prawa do dystrybucji filmu w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i we Włoszech. W remake’u „Szybkiego cashu” zagrał Zac Efron. „Szybki cash” był wielkim sukcesem kasowym w Szwecji. Po mocnym weekendzie otwarcia nastąpiło kilka równie mocnych tygodni na czele box office’u. Po zaledwie 3 tygodniach w kinach film miał 430.000 widzów, czyli więcej niż przez ten sam czas osiągnęła trzecia część bardzo popularnej trylogii „Millennium”. To czyni „Szybki cash” jednym z największych szwedzkich hitów ostatniej dekady. Firma odpowiedzialna za produkcję filmu pracuje obecnie nad jego trzecią częścią. Druga miała w Szwecji premierę w sierpniu tego roku. Film Daniéla Espinosy to nie tylko zaskakujący, obfitujący w niespodzianki rasowy thriller, ale też ciekawy obraz szwedzkiego społeczeństwa, opowieść o nie zawsze czystych fortunach bogaczy i chciwości, która cechuje zarówno bandytów, jak i elity. 
Bohaterami „Szybkiego Cashu” są Johan, Mrado i Jorge. Johan jest obiecującym studentem ekonomii, który imprezuje ze swoimi bogatymi kumplami z uczelni. Pozuje na syna dyplomaty, ale w rzeczywistości zarabia na chleb jeżdżąc taksówką. Zazdrości kolegom, których stać na wszystko. W dodatku zakochuje się w dziewczynie z wyższych sfer. Aby mieć więcej pieniędzy na wystawne życie, wplątuje się w ciemne interesy. Mrado ściąga haracze dla serbskiej mafii, a teraz ma zabić kogoś na jej zlecenie. Próbuje też pogodzić swoją „pracę” z opieką nad ośmioletnią córką, której matka wylądowała na odwyku. Jorge właśnie uciekł z więzienia. Chce zgarnąć duży szmal, a potem czmychnąć z kraju. Ma plan. Ale po piętach depczą mu nie tylko stróże prawa, lecz także Serbowie, którym podpadł.
Wszyscy trzej marzą o dużej forsie, a złośliwy los w końcu krzyżuje ich drogi. Szybki cash okazuje się jednak nie tak łatwy do zdobycia i ma wysoką cenę…
Premiera 5 października.
Zwiastun
{jumi [*7]} - kultura

 

a