czwartek, marzec 27, 2025
Follow Us
piątek, 21 wrzesień 2012 12:00

Warszawska Jesień bawi się głosem Wyróżniony

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawska Jesień 2011, Lotta Wennakoski "Lelele" Warszawska Jesień 2011, Lotta Wennakoski "Lelele" fot. Grzegorz Mart

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej rozpocznie 55. Warszawską Jesień. Tegoroczna edycja festiwalu skupi się na nowych możliwościach wykorzystania głosu. Oprócz koncertów, czekają nas muzyczne widowiska i warsztaty.

Warszawski festiwal w tym roku zatytułowany został „Warszawska Jesień... z głosem". To dlatego, że podczas niego czekają nas eksperymenty z głosem, które umożliwia nowoczesna technologia.
W programie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej znalazło się kilkadziesiąt utworów skomponowanych dla dorosłych i dzieci. Po raz pierwszy w naszym kraju usłyszymy 20 nowych kompozycji, z czego 10 powstało na zamówienie festiwalu.
Na koncertach zostaną wykonane utwory m.in. Arnolda Schoenberga, Johna Cage'a, Krzysztofa Pendereckiego, Jonathana Harveya, Mauricio Kagela, Pawła Szymańskiego, Georgesa Aperghisa i Pierre'a Schaeffera.
Podczas koncertu rozpoczynającego festiwal usłyszymy utwory Pendereckiego, Hirs, Martaki, Kagela i Harveya. Impreza rozpocznie się 21 września w Filharmonii Narodowej.
Do hasła festiwalu nawiąże kompozycja Harveya. Artysta chciał, aby instrumenty muzyczne przy pomocy dźwięków generowanych przez komputer „zaczęły mówić ludzkim głosem".
Natomiast „Zverohra" Maratki to utwór, w którym sopran Elena Vassilieva i mezzosopran Lilianna Zalesińska postarają się przywołać prymitywne odgłosy, jakie mogli wydawać przodkowie człowieka, kiedy poszukiwali nowych sposobów komunikacji.
Organizatorzy festiwalu zaprosili do współpracy twórców, którzy przygotowali projekty łączące muzykę z teatrem. Zobaczymy m.in. dramat dźwiękowo-wizualny Georgesa Aperghisa „Luna Park". W widowisku zaskakuje duża ilość sprzętu wykorzystywanego przez szpiegów: kamery, mikrofony i czujniki ruchu. Wykonawcy są uwikłani w sieć kamer i nie mogą porozumieć się ze sobą bezpośrednio.

 

Wydarzeniem festiwalu może się okazać wykonanie dzieła "Geschichte" Oscara Strasnoya. Kompozycja powstała na bazie dwóch niedokończonych wersji dramatu „Operetka" Witolda Gombrowicza. Konstanty Jeleński opracował szkice i całość wydano pod tytułem „Historia". Utwór Strasnoya zostanie wykonany a capella przez śpiewaków z niemieckiej grupy wokalnej Neue Vocalsolisten.
Na najmłodszych słuchaczy czeka program „Mała Warszawska Jesień". Koncerty i warsztaty muzyczne zostaną zorganizowane w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Zainteresowanie najmłodszych ma wzbudzić instalacja „Dźwiękoświsty" Łukasza Szałankiewicza, która ma odbierać „odgłosy z kosmosu". Dziwne dźwięki będą powstawać w wyniku zaburzenia pola elektromagnetycznego starego sprzętu audio.
Jeden z warsztatów - „Dzikość instrumentów" poświęcony będzie grze na flecie. Dzieci nauczą się odgrywać na nim dźwięki wydawane przez zwierzęta. Inny - „Muzyczna kuchnia" ma zapoznać dzieci z tajnikami komponowania muzyki.
W czasie festiwalu muzyka wyjdzie także w plener. W Łazienkach Królewskich Jerzy Kornowicz przygotował tzw. kompozycję plenerową. Spektakl „Godzina przemian – Echo, Król Midas i łabędzie" odbędzie się w parku po zmierzchu. Widzowie wraz z aktorami spacerować będą w stronę miejsc, gdzie odbęda się kolejne akty sztuki powstałej na podstawie poematu „Przemiany" Owidiusza.
Organizatorem festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich. Impreza potrwa do 29 września. Jej szczegółowy program znajdziecie tutaj.

{jumi [*7]}

a