wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
wtorek, 14 sierpień 2012 11:27

Zrobić bajkę w Legnicy

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zrobić bajkę w Legnicy www.laf.art.pl

Już od 20 lat w Legnicy organizowana jest Letnia Akademia Filmowa, podczas której amatorzy mogą nauczyć się sztuki animacji. Na imprezie pojawią się znakomici polscy reżyserzy i scenarzyści, jak choćby Stanisław Lenartowicz – autor polskiej wersji „Ulicy Sezamkowej" czy Tadeusz Wilkosz – twórca bajek o misiu Colargolu.

Choć dziś Letnia Akademia Filmowa święci tryumfy, to jednak jej początki były trudne. 20 lat temu warsztaty filmowe, które miały być podstawą przedsięwzięcia, przeznaczone były zwykle dla profesjonalistów. Nikt nie myślał o tym, żeby uczyć animacji amatorów. Prawdopodobnie dlatego nikt nie chciał zorganizować pierwszej edycji Akademii. Nie było nikogo chętnego wśród kilkunastu instytucji i ośrodków kultury z całego kraju, do których zwróciło się w tej sprawie Ministerstwo Kultury.
Wtedy na scenę wkroczył legnicki reżyser i animator Julian Zawisza. Postanowił podjąć ryzyko i zorganizował imprezę, na której pojawili się reżyser łódzkiego studia filmowego Se-ma-for Daniel Szczechura i profesor sztuk filmowych Janusz Maria Tylman. W pierwszej edycji imprezy w warsztatach wzięły udział tylko 33 osoby, ale z roku na rok do Legnicy przyjeżdżało coraz więcej ludzi. Pomysł chwycił i dlatego teraz Letnia Akademia Filmowa świętować może swoje 20-lecie.
Jak każdego roku, do Legnicy zawitają znani reżyserzy i wykładowcy akademiccy, którzy uczyć będą wszystkich chętnych, jak zrobić krótki film animowany. W ciągu kilkunastu dni uczestnicy warsztatów biorą lekcje od najlepszych. W tym roku warsztaty poprowadzą mistrz animacji Witold Giersz, twórca przygód misia Colargola Tadeusz Wilkosz, a także Stanisław Lenartowicz, autor polskiej wersji "Ulicy Sezamkowej" oraz reżyser Janusz Tylman. Uczestnicy będą uczyć się, jak zbudować plan filmowy i jak stworzyć oraz animować lalki. Rezultatem będą krótkie, kilkuminutowe filmy, które zostaną udźwiękowione.
Każda chętna osoba może się zgłosić na warsztaty. Wystarczy przesłać zgłoszenie i zapłacić od 100 do 440 złotych. Wiek nie ma znaczenia – najmłodsza uczestniczka imprezy miała 4 lata. Julka Zielińska z pomocą rodziców zrobiła krótki film o dobrym smoku.

Filmy, które tworzą uczestnicy warsztatów, pokazywane są potem szerokiej publiczności. Dotychczas wyświetlane były podczas Światowej Wystawy Expo w Hanoverze, a także na festiwalach filmowych w Los Angeles i Tokio.
Poza warsztatami organizatorzy zapraszają na projekcje animacji. Dzieci mogą przyjść na poranki filmowe do Kina Piast. Tam na srebrnym ekranie wyświetlane będą przygody kultowych postaci z bajek Tadeusza Wilkosza. Zobaczymy m.in. Smoka Barnabę czy Pingwina Pik Poka.
Dorośli obejrzeć będą mogli takie filmy, jak „Las" Piotra Dumały czy animowany izraelski film o libańskiej wojnie „Walc z Baszirem". Wyświetlony zostanie również obraz „Droga na drugą stronę", opowiadający historię Claudiu Crulica, rumuńskiego więźnia, którego osadzono w areszcie w Krakowie. Mężczyzna ogłosił strajk głodowy, protestując przeciwko wątpliwym poszlakom, na podstawie których oskarżono go o kradzież. W wyniku głodówki więzień zmarł.
Organizatorzy przygotowali również widowisko multimedialne „Bromba i ". Zostało ono oparte na powieści Macieja Wojtyszki, a muzykę stworzyła warszawska grupa Mitch & Mitch. Podczas widowiska teksty będzie czytał Przemysław Bluszcz. Całość dopełnią fragmenty filmów animowanych o Brombie w reżyserii Macieja Wojtyszki. Widowisko czeka gości w piątek 17 sierpnia o 20.
Dzień wcześniej odbędzie się wernisaz wystawy „I LAF animowany świat". Obok zdjęć, dekoracji, projektów i lalek będzie można tu zobaczyć filmy oraz fragmenty scenografii.
Letnia Akademia Filmowa zaczyna się 15 sierpnia. Potrwa 10 dni. Więcej informacji o warsztatach i innych atrakcjach można przeczytać na stronie www.laf.art.pl.

{jumi [*7]}

a