sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
piątek, 27 lipiec 2012 13:39

Letnie kino w CNK

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Letnie kino w CNK www.kopernik.org.pl

Scena letnia w Parku Odkrywców Centrum Nauki Kopernik otwiera się w wakacyjne piątki o godz. 21.00. Nazwę tegorocznego cyklu filmowego zaczerpnięto z tytułu książki francuskiego antropologa Claude'a Lévi-Straussa „Smutek tropików" – jednego z najważniejszych esejów XX wieku.

Wybrane filmy pozwolą nie tylko lepiej zrozumieć inne kultury, ale przede wszystkim siebie samych. Projekcje filmowe poprzedzają spotkaniami z wybitnymi specjalistami w dziedzinie antropologii kulturowej i etnologii.

Na 27 lipca został wybrany film Oczy szeroko otwarte (Francja, Niemcy, Izrael 2009) reż. Haim Tabakman.
Aaron, mąż Rivki i ojciec czwórki dzieci prowadzi spokojne i poukładane życie w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy. Czas wolny spędza na modlitwie lub z rodziną. Pewnego dnia do sklepu mięsnego, który prowadzi przychodzi Ezri – 19-letni student. Ezri podejmuje pracę w sklepie, a wkrótce między mężczyznami rodzi się namiętne uczucie.

Tabu. Czy nas zniewala? Czy nadaje społeczną tożsamość? Zastanowimy się na tym, dyskutując o dramacie homoseksualnej miłości pokazanej w realiach społeczności ultraortodoksyjnych Żydów. Przed filmem spotkanie z dr Iwoną Kurz.
dr Iwona Kurz – kierownik Zakładu Filmu i Kultury Wizualnej w Instytucie Kultury Polskiej UW. Prowadzi badania z zakresu współczesnej kultury medialnej oraz antropologii ciała i płci.
Spotkanie poprowadzi Olga Woźniak.
Wszystkie seanse kina letniego odbywają się w piątki o godz. 21.00 w Parku Odkrywców. W przypadku złej pogody projekcja filmu zostanie przeniesiona do budynku CNK. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

www.kopernik.org.pl

{jumi [*7]}

 

 

 

a