środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 09 lipiec 2012 15:29

Kilar świętuje nocą

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kilar świętuje nocą fot. Lzur

Wojciech Kilar urodziny obchodzi 17 lipca. Jednak już w nocy z 14 na 15 lipca Katowice świętować będą jubileusz kompozytora. „Noc Kilara" obfitować będzie w koncerty i projekcje filmowe z muzyką artysty.

Jeden z najsławniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, Wojciech Kilar, obchodzi w tym roku swoje 80. urodziny. Organizatorzy „Nocy Kilara" pragną uczcić jubileusz artysty koncertami i projekcjami filmowymi.
W trakcie tej niezwykłej, uroczystej nocy przy ul. Mariackiej 10 w centrum Katowic uruchomiony zostanie specjalny punkt, w którym wszyscy chętni będą mogli otrzymać informacje na temat atrakcji oferowanych z tej szczególnej okazji.
W sobotę 14 lipca będzie można posłuchać Chóru Polskiego Radia w Krakowie, Chóru Filharmonii Śląskiej oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia". Muzycy dadzą koncerty, podczas których wykonają dzieła Kilara. Wśród wybranych utworów znalazły się "Missa pro pace", IV Symfonia "Sinfonia de motu", "Krzesany", "Agnus Dei", "Lament", "Veni Creator", "Te Deum", "Victoria" i "Magnificat" - cz. I i V. Koncerty odbędą się w Archikatedrze Chrystusa Króla, sali koncertowej Akademii Muzyczynej i Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, znanym jako kościół Mariacki.


W dwóch katowickich kinach będzie można z kolei objerzeć filmy z muzyką Wojciecha Kilara. Takie obrazy, jak „Dziewiąte wrota", „Lalka" czy „Dracula" zobaczymy w kinach Światowid i Rialto. Projekcje odbędą się przed i po koncertach. O ile wstęp na koncerty jest bezpłatny, to za obejrzenie filmów w kinie Światowid będzie trzeba zapłacić 5 zł. Wstęp do Rialto będzie bezpłatny.
Jeszcze przed „Nocą Kilara", w piątek 13 lipca odbędzie się uroczysty koncert na Jasnej Górze w Częstochowie. Skomponowaną w 2000 roku „Missę Pro Pace" wykonają połączone chóry Filharmonii Śląskiej i Polskiego Radia w Krakowie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz soliści - Iwona Hossa, Anna Lubańska, Rafał Bartmiński i Wojtek Gierlach.
Utwór Kilara to msza w intencji pokoju na nowe tysiąclecie. Została stworzona z okazji jubileuszu stulecia Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dzieło na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną powstało na zamówienie ówczesnego dyrektora Filharmonii Kazimierza Korda. Po raz pierwszy na świecie utwór zagrano 12 stycznia 2001 roku w Filharmonii Narodowej.
Wojciech Kilar to światowej sławy kompozytor, który urodził się we Lwowie. W Katowicach mieszka do 1948 roku. W trakcie swojej kariery artystycznej skomponował muzykę do filmów Jane Campion, Francisa Forda Coppoli, Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Kilar przygotował muzykę do ponad 130 obrazów.
Bardzo znanym utworem kompozytora jest piosenka „W stepie szerokim" z serialu „Przygody pana Michała". Również takie filmy, jak kultowy „Rejs" czy „Pan Tadeusz" zostały muzycznie oprawione przez Wojciecha Kilara.


Muzyk jest autorem wielu utworów symfonicznych. Jedno z najsłynniejszych dzieł artysty powstało w połowie lat 70. Chodzi o utwór nawiązujący do tradycji ludowej - „Krzesany". Obok Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, Kilar jest najsłynniejszym przedstawicielem nowej polskiej szkoły awangardowej. Wielokrotnie nagradzany artysta w maju 2012 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem.

{jumi [*7]}

a