sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
środa, 13 czerwiec 2012 15:28

Gwiazdy Euro - Arjen Robben

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To na niego zwrócone są oczy wszystkich Holendrów. Po ostatnich wpadkach Arjen Robben musi powrócić do dawnej formy, żeby wydostać drużynę Berta van Merwijka z „grupy śmierci”.

W ostatnim czasie nazwisko holenderskiego pomocnika pojawiało się głównie w kontekście spektakularnych porażek. Dwie ostatnie – nietrafiony karny w Champions League i słupek w meczu z Danią – były bolesnym ciosem dla wizerunku Arjena Robbena. Teraz „Latający Holender” potrzebuje równie widowiskowego sukcesu, aby odzyskać sympatię kibiców i awansować do ćwierćfinałów.

Na szczęście dla fanów drużyny „Oranje”, ostatnie niepowodzenia Robbena wydają się nie wynikać z niczego innego, jak ze zwykłego pecha. Holender jest przede wszystkim zawodnikiem niezwykle szybkim i opanowanym, niezwykle skutecznym już od początku swojej kariery w PSV Eindhoven. Fantastyczne momenty zdarzały mu się – i to wcale nierzadko – w jego następnych klubach: Realu Madryt i Chelsea. Z ostatnim z nich zmierzył się ostatnio, grając w kolorach Bayernu Monachium; to wtedy właśnie fatalnie spudłował w karnych, prowokując ostrą dyskusję nad swoim miejscem w kadrze.

W rozgrywkach Euro 2012 Robben strzelać karnych nie będzie – już przed rozpoczęciem turnieju ustalono, że ustąpi miejsca Robinowi van Persiemu. I choć trudno się dziwić niezadowoleniu fanów z wyniku starcia z Duńczykami, holenderski pomocnik ostro napierał na swoich przeciwników. Można się spodziewać, że w meczu z Niemcami zagra dużo lepiej i to nie tylko z powodu presji. Wielu swoich przeciwników Robben zna z Bundesligi – Z chęcią zmierzę się ze znanym przeciwnikiem – skomentował nadchodzącą rozgrywkę.

Dodatkową motywacją dla obu stron będzie wspomnienie mundialu w Południowej Afryce. W Mistrzostwach Świata przed dwoma laty Holendrzy zajęli drugie, a Niemcy – trzecie miejsce. Teraz obie drużyny ostrzą sobie zęby na tytuł mistrza.

Jeśli drużyna Robbena przegra mecz, szanse Holendrów na wyjście z Grupy B będą nikłe. Byłby to pierwszy raz od 1984 roku, kiedy Holandia nie zakwalifikowała się do ćwierćfinału – o czym drużyna „Oranje” pamięta równie dobrze, jak ich fani. Od dzisiejszego meczu zależy pozycja Niderlandów jako piłkarskiej potęgi Europy.

{jumi [*9]}

a