piątek, grudzień 04, 2020
Follow Us
piątek, 01 czerwiec 2012 12:47

Przegląd zespołów - Czechy

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czesi będą ostatnim rywalem Polaków w grupie A. Zakończenie meczu Polska-Czechy, jak i równoległej rozgrywki Rosjan z Grekami wyłoni pierwszych ćwierćfinalistów Euro 2012.

Mistrzem Europy Czesi zostali raz, w 1976 roku. Wtedy występowali jeszcze jako Czechosłowacja. Od jej rozpadu w 1993 roku Czesi radzili sobie nienajgorzej, kwalifikując się do każdego turnieju. Największym sukcesem "samych" Czechów było zajęcie drugiego miejsca w 1996 roku, gdzie w finale ulegli Niemcom. W 2004 roku dotarli do półfinałów, gdzie odpadli po dogrywce z późniejszymi mistrzami - Grecją. Na ostatnich Mistrzostwach Europy nasi południowi sąsiedzi zagrali tylko trzy mecze i zakończyli swój udział w imprezie już w fazie grupowej.

Droga do Euro 2012 nie była dla Czechów usłana różami. Trafili do silnej grupy eliminacyjnej - m.in. z faworytem Hiszpanią, Litwą i Szkocją. Pierwsze miejsce Hiszpanów nie podlegało dyskusji. Pozostałe drużyny walczyły o drugie miejsce. Ostatecznie to Czesi zajęli drugą lokatę, ale musieli jeszcze walczyć w barażach z Czarnogórą, gdzie udowodnili swoją wyższość, wygrywając dwa spotkania.

Obecny szkoleniowiec Michal Bilek objął kadrę w 2009 roku. Były trener Sparty Praga czy Viktorii Pilzno ma do dyspozycji interesujących piłkarzy. Choć czeska drużyna nie należy do najmłodszych, ma duże szanse na sukces. Są tu głównie doświadczeni zawodnicy grający od wielu lat. W kadrze niewątpliwie gwiazdami są zwycięzca tegorocznej edycji Ligi Mistrzów - bramkarz Petr Cech oraz klubowy kolega Wojciecha Szczęsnego - pomocnik Thomas Rosicky. To właśnie w tych piłkarzy czescy kibice wierzą najbardziej.

Czesi postanowili zamieszkać we wrocławskim hotelu "Monopol". Mimo wcześniejszych domniemanych problemów hotelowych cała sprawa wydaje się już wyjaśniona. Przypomnijmy, że Czesi grozili odwołaniem przyjazdu i zamieszkaniem w Pradze, gdyż w jednej z instalacji wodnych wykryto bakterie legionelli. Do pierwszego meczu Czechów pozostał tydzień. Dzisiaj przed nimi ostateczny sprawdzian przed Euro. O 19 zagrają towarzyski mecz z Węgrami. W jakiej formie znajduje się Petr Cech i spółka, dowiemy się już niebawem.

{jumi [*9]}

a