Wydrukuj tę stronę
wtorek, 15 maj 2012 13:02

Uniwersytet Jagielloński najlepszy

Napisane przez P. Śpiewak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uniwersytet Jagielloński najlepszy www.uj.edu.pl

Uniwersytet Jagielloński najlepszy w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2012. organizowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą." Kolejne miejsca na podium zajmują Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na następnych miejscach w dziesiątce najlepszych uczelni akademickich znalazły się: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Wśród niepublicznych uczelni magisterskich pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, drugie miejsce przypadło Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, na trzecim miejscu znalazła się Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych.

Ranking został zorganizowany po raz 12. i objął ponad 250 uczelni zarówno publicznych jak i niepublicznych. Wyniki rankingu mają pomóc maturzystom, którzy muszą podjąć jedną z najważniejszych życiowych decyzji – wybrać uczelnię i kierunek studiów.

Największą niespodzianką jest wysunięcie się niepublicznej Akademii Leona Koźmińskiego na 11 miejsce rankingu ogólnego.

Podobnie jak w latach poprzednich, w tegorocznej edycji rankingu uczelnie oceniane były w oparciu o kryteria z sześciu grup, takich jak: prestiż (mierzony m.in. preferencjami pracodawców i wyborami olimpijczyków), potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność (liczba zgłoszonych i uzyskanych patentów), warunki studiowania (liczba wykładowców np. z tytułem profesorskim) i umiędzynarodowienie (liczba studiujących w językach obcych). Nad przygotowaniem rankingu czuwała 11-osobowa kapituła pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera.

Nasz najlepszy uniwersytet zajmuje miejsce w trzeciej setce w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata. Niestety.

{jumi [*9]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL