środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
środa, 02 maj 2012 15:26

Samorządy potrzebują banków Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP, podczas Forum. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP, podczas Forum. Fot. ZBP

Poszukiwanie nowych możliwości finansowania rozwoju lokalnego z udziałem banków było głównym tematem Forum Bankowo- Samorządowego 2012.

- Skończyła się era taniego pieniądza i finansowania rozwoju środkami podatników. I dotyczy to całego świata. W Polsce musimy także zmierzyć się z problemem odpowiedzialnego i efektywnego zarządzania finansami publicznymi, równoważenia dochodów i wydatków, oglądania każdej złotówki i inwestycji dwa razy- czy na pewno dany projekt jest optymalny ekonomicznie. Musimy się porozumieć w tej sprawie - powiedział Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta.

Forum organizowane jest od 2006 roku przez Związek Banków Polskich, we współpracy z kluczowymi organizacjami środowiska samorządowego oraz z udziałem władz państwowych.

Bankowcy, obecni na Forum, stwierdzili m.in., że jeśli zapowiadane nowe obciążenia (podatek bankowy, wymogi kapitałowe, wymogi ostrożnościowe) sektora bankowego wejdą w życie samorządom terytorialnym będzie trudniej o kapitał.

Co do nowelizacji projektu ustawy o finansach publicznych zdaniem bankowców proponowane zmiany ograniczą możliwość wykorzystania środków unijnych przez polskie samorządy. W sprawie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem samorządów w Polsce - należy dopuścić możliwość wstąpienia podmiotów finansujących w miejsce partnera prywatnego oraz stosowania przepisów prawa zamówień publicznych w przypadku, gdy wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie prawo pobierania tzw. pożytków albo przede wszystkim to prawo wraz zapłatą sumy pieniężnej.

W sprawie odzyskiwania długów samorządów – powinny one szerzej wykorzystywać instrumenty biur informacji gospodarczej. Przykładowo BIG „Infomonitor” odzyskał w ostatnich latach dla JST (jednostek samorządu terytorialnego) ponad 2 mld zł. jednocześnie kwota nieściągniętych wierzytelności JST, tylko w ub. r. wyniosła 12,6 mld zł.

{jumi [*9]}

a