niedziela, kwiecień 11, 2021
Follow Us
środa, 28 marzec 2012 16:32

Więcej biura na pracownika

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Więcej biura na pracownika www.sxc.hu

Wraz z kurczącą się populacją oraz rozwojem alternatywnych metod pracy (ang. alternative workplace strategies - AWS), np. pracy zdalnej, pod znakiem zapytania staje przyszłość tradycyjnych biur.

Według ostatniego raportu Colliers International („Generation Y”), dotyczącego planowania i kierunku rozwoju przestrzeni biurowej, popyt na biura do 2030 r. pozostanie na tym samym poziomie co obecnie. Pracownicy korporacji deklarują zapotrzebowanie na elastyczną i odpowiednio dużą powierzchnię pracy. Potrzeby te będą skutkować zwiększeniem powierzchni przypadającej na jednego pracownika biurowego i stanowić przeciwwagę dla malejącej populacji oraz popularyzacji pracy zdalnej. Damian Harrington, dyrektor działu Doradztwa i Badań Rynku na Europę Środkową i Wschodnią w Colliers International, autor raportu mówi: - Uważamy, że zapotrzebowanie na przestrzeń biurową w tradycyjnym kształcie nie zmieni się znacząco w następnych 15-20 latach, nawet pomimo spadku liczby osób pracujących w biurach. W znacznym stopniu zmieni się natomiast wygląd i użycie przestrzeni biurowej. Ze względu na rosnącą potrzebę ograniczenia kosztów najmu coraz większy nacisk będzie położony na optymalne rozwiązania technologiczne i elastyczne zagospodarowanie przestrzeni biurowej z jednoczesnym uwzględnieniem wygody i potrzeb pracowników. Opracowanie dobrej strategii miejsca pracy będzie kluczem do sukcesu danej firmy na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Najważniejszym kryterium dla deweloperów i właścicieli biurowców będzie zapewnienie przestrzeni, w ramach budownictwa zrównoważonego, dającej się łatwo dostosować do zmieniających się wymagań inwestorów i najemców. Spełnienie owych warunków będzie kluczowe dla atrakcyjności danego biura, nie tylko z perspektywy założeń korporacyjnych, ale również z punktu widzenia samych pracowników. Według danych International Data Corporation liczba tzw. pracowników zdalnych (pracujących poza biurem) w 2010 r. przekroczyła miliard, a przewiduje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat ta ilość będzie rosnąć o około 6 proc. w skali roku. Upowszechnianie się pracy zdalnej zwiększy zapotrzebowanie na dostosowane do indywidualnych potrzeb centra przechowywania danych, które już dziś są realizowane w znacznym stopniu w ramach outsourcingu.

{jumi [*9]}

a