czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
sobota, 28 styczeń 2012 14:18

PGNiG razem z PGE, Tauron i KGHM

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
PGNiG razem z PGE, Tauron i KGHM PGNiG

PGNiG SA podpisało trzy listy intencyjne dotyczące współpracy przy poszukiwaniu i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski.

Odrębne porozumienia z PGNiG zawarły PGE, Tauron Polska Energia i KGHM. Zgodnie z podpisanymi dokumentami, każda z firm zadeklarowała wolę podjęcia wspólnych prac z PGNiG SA na wybranych obszarach wchodzących w skład posiadanej przez firmę koncesji Wejherowo. Poszukiwanie gazu z łupków jest priorytetem, dlatego jest ona otwarta na wszystkie te projekty, które umożliwią zintensyfikowanie prac w tym zakresie.
- Podpisanie listów intencyjnych z tak liczącymi się partnerami jak PGE, Tauron i KGHM to bardzo ważny krok w kierunku zintensyfikowania poszukiwań gazu z łupków na terenie Polski. Jest to priorytet zarówno dla PGNiG, jak i naszych przyszłych partnerów. Spodziewane sukcesy na tym polu oznaczają przede wszystkim tańszy gaz dla polskich odbiorców. W znaczący sposób wpłyną na poprawę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dla budżetu państwa oraz wielu budżetów samorządowych dadzą dodatkowe wpływy umożliwiające sfinansowanie wielu potrzeb. W dobie kryzysu nie bez znaczenia będą także nowe miejsca pracy - mówi Marek Karabuła, wiceprezes PGNiG SA ds. górnictwa naftowego. Według prognoz amerykańskiej rządowej Agencji Informacji Energetycznej, Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie, które mogą sięgać ponad 5 bln m3. Koncesja Wejherowo jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie PGNiG SA. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo firma rozpoczęła w 2010 r.
Poinformowała ona jednocześnie, iż zakończyła prace na otworze poszukiwawczym Felsted - 1 na Półwyspie Jutlandzkim w Danii. Rozpoczęły się one na początku grudnia ub.r. W związku z wykonanymi badaniami i pomiarami stwierdzono obecność gazu o niskiej wartości opałowej, stanowiącego mieszaninę azotu i węglowodorów. W najbliższym czasie spółka nie planuje dalszych prac. Otwór zostanie zlikwidowany. Natomiast planowane są dalsze analizy na podstawie pobranego z odwiertu rdzenia.
PGNiG SA sprzedało 14,4 mld m3gazu ziemnego w 2011 r., podobnie jak w 2010 r. Wydobycie gazu wzrosło do 4,3 mld m sześc. w 2011 r. z 4,2 mld m sześc. w 2010 r. Sprzedaż gazu ziemnego w czwartym kwartale 2011 roku wyniosła 4,2 mld m sześc. w porównaniu do 4,4 mld m sześc. w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Mniejsza sprzedaż jest wynikiem wyższych temperatur w czwartym kwartale 2011 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2010 r. Wydobycie gazu ziemnego wyniosło 1,1 mld m sześc. w czwartym kwartale 2011 roku, podobnie jak w analogicznym kwartale 2010 r.
{jumi [*9]}

a