niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
poniedziałek, 21 listopad 2011 10:06

Królewska sztuka na Wilanowie

Napisane przez asz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Królewska sztuka na Wilanowie prof. Stanisław Baj
Już w najbliższy czwartek czeka nas 8. spotkanie z cyklu "Zmysły Sztuki". Będzie to ostatnia okazja w tym roku, żeby porozmawiać o sztuce i inspiracji do jej tworzenia w królewskiej przestrzeni Cukierni Wilanowskiej.
Ósme spotkanie z cyklu "Zmysły Sztuki" odbędzie się już w tym tygodniu. Tym razem nastąpi konfrontacja artysty malarza prof. Stanisława Baja z wokalistką Magdą Kujawską. Na pianinie zagra Tomasz Wielechowski. Na ścianach Królewskiej Cukierni Wilanowskiej zawisną portrety wykonane w technice olejnej. Jest to jeden z dwóch głównych tematów zainteresowań prof. Stanisława Baja. Artysta stworzył wiele potretów polskich chłopów. Obrazy te są nie tylko przywołaniem świata, który odszedł już w zapomnienie, ale również psychologiczną obserwacją ludzi znających trud i nędzę życia.

Twórczość prof. Baja została doceniona w naszym kraju i poza jego granicami. Malarz ten jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce i w innych krajach, m.in. w Niemczech, Grecji, Rosji i Kanadzie. Uczestniczył również w ponad stu wystawach zbiorowych. Jest także profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w latach 1996-2001 prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w stolicy.

Oprócz wystawy malarstwa podczas czwartkowego spotkania będzie można posłuchać piosenek Magdy Kujawskiej. Ta utalentowana wokalistka śpiewa od najmłodszych lat. Po wielu udanych występach i zdobyciu szeregu ogólnopolskich nagród, w 2003 roku postanowiła stworzyć Chór Gospel "La Vie". Pomogli jej w tym gorzowscy artyści – Marzena Śron i Sebastian Gawlik. Dzięki temu powstał chór składający się z ponad dwudziestu młodych wokalistów, a Magda Kujawska przez cztery lata była jednocześnie prowadzącą o solistką grupy. Podczas spotkania z cyklu "Zmysły Sztuki" artystka zaprezentuje swoje własne utwory. Obecnie przygotowuje bowiem materiał na swoją pierwszą autorską płytę.

Tradycyjnie już na spotkaniu w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej czeka nas słodka niespodzianka. Przy udziale kuratora projektu, Andrzeja S. Grabowskiego, prof. Stanisław Baj oraz Magda Kujawska wykreowali „wielobarwną dominantę" – ciastko, które smakowo skomponuje i wykona mistrz cukierniczy. Jeśli więc chcemy porozmawiać o sztuce w prawdziwie artystycznej przestrzeni, to ostatnie tegoroczne spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki" z pewnością spełni nasze oczekiwania. Odbędzie się ono 24 listopada (czwartek) o godz. 18.30 w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie na ul. St. K. Potockiego 10/16. Wstęp jest wolny, a spotkanie przeznaczone jest tylko dla widzów dorosłych.

{jumi [*8]}

Więcej w tej kategorii: « Lalka w roli głównej CSS w Proximie »

a