środa, październik 21, 2020
Follow Us
środa, 14 październik 2020 11:07

CBŚP: W przeciągu miesiąca mogli wyprodukować 900 tys. paczek papierosów Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
W wyniku akcji służby przejęły prawie 4,3 mln szt. już gotowych papierosów, a także 32 tony suszu tytoniowego oraz 5 ton krajanki tytoniowej, jak również półprodukty służące do produkcji wyrobów tytoniowych W wyniku akcji służby przejęły prawie 4,3 mln szt. już gotowych papierosów, a także 32 tony suszu tytoniowego oraz 5 ton krajanki tytoniowej, jak również półprodukty służące do produkcji wyrobów tytoniowych Photo by Paweł Czerwiński on Unsplash

Przejęcie ponad 4 mln papierosów, ok. 37 ton tytoniu, a także specjalistycznych maszyn wykorzystywanych do produkcji i pakowania papierosów oraz suszenia tytoniu, to efekt ostatnich działań CBŚP i KAS. Zatrzymano także dwóch mężczyzn i zabezpieczono pojazdy, które mogły być wykorzystywane w nielegalnym procederze.

Ze wstępnych szacunków wynika, że gdyby te wyroby tytoniowe trafiły na rynek, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków mogłyby wynieść ponad 24 mln zł. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Słupsku.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie ustalili, że na terenie powiatu słupskiego w województwie pomorskim może działać nielegalna fabryka papierosów. Na początku października policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie weszli na teren prywatnej posesji. Wewnątrz odkryli dwie czynne linie technologiczne do produkcji papierosów, w tym specjalistyczne maszyny służące do produkcji i pakowania papierosów, ale także suszenia tytoniu. Funkcjonariusze przejęli także urządzenia do foliowania paczek oraz agregat prądotwórczy.

W wyniku akcji służby przejęły prawie 4,3 mln szt. już gotowych papierosów, a także 32 tony suszu tytoniowego oraz 5 ton krajanki tytoniowej, jak również półprodukty służące do produkcji wyrobów tytoniowych.

Ze wstępnych szacunków wynika, że gdyby te wyroby tytoniowe trafiły na rynek straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków mogłyby wynieść ponad 24 mln zł. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn, w wieku 36 i 44 lata, a także zabezpieczyli trzy ciągniki siodłowe i dwie naczepy, które mogły być wykorzystywane do przestępczego procederu.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli wyprodukować tylko w ciągu miesiąca, przyjmując ośmiogodzinny dzień pracy ok. 18 mln papierosów, czym można by w całości wypełnić dwie naczepy samochodu ciężarowego.

Zatrzymane osoby doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Słupsku, gdzie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Wobec podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres dwóch miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie wspólnie prowadzi olsztyńskie CBŚP oraz warmińsko-mazurski UCS, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

a