poniedziałek, listopad 29, 2021
Follow Us
środa, 04 lipiec 2018 13:27

Przez 5 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości

Napisane przez Policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przez 5 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości fot. Policja.pl

5 lat temu, w 2013 roku, trzydziestoletni wówczas mężczyzna wyszedł z zakładu karnego na przepustkę i ślad po nim zaginął.

Dzięki skutecznej współpracy poprzez sieć ENFAST policjantów zajmujących się poszukiwaniem przestępców, mężczyzna został zatrzymany w Holandii, gdzie przebywał od dłuższego czasu, ukrywając się przed organami ścigania.

Nie pomogły mu fałszywe dokumenty, a nawet zmiana wizerunku.

Przez wszystkie kolejne lata policjanci Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydział Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie prowadzili czynności poszukiwawcze polegające na systematycznym sprawdzaniu znanych ostatnich miejsc pobytu mężczyzny, weryfikowaniu nowych informacji na jego temat oraz regularnym sprawdzaniu dostępnych baz danych. Cierpliwość została nagrodzona, gdyż na początku 2018 roku choszczeńscy policjanci uzyskali informację o możliwym miejscu pobytu poszukiwanego.

Dzięki skutecznej współpracy poprzez sieć ENFAST policjantów zajmujących się poszukiwaniem przestępców, mężczyzna został zatrzymany w Holandii, gdzie przebywał od dłuższego czasu, ukrywając się przed organami ścigania. Nie pomogły mu fałszywe dokumenty, a nawet zmiana wizerunku.

Na terenie 28 krajów UE i sześciu krajów partnerskich funkcjonuje Europejska Sieć Zespołów Poszukiwań Celowych tzw. ENFAST, która skupia w swoich szeregach wyspecjalizowanych policjantów zajmujących się poszukiwaniem najniebezpieczniejszych przestępców poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania. Sieć współpracuje również z EUROPOL i INTERPOL. Polskie przedstawicielstwo ENFAST znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP.

Mężczyzna został osadzony w zakładzie karnym w Polsce, gdzie będzie odbywał pozostałą karę pozbawienia wolności w wymiarze 5 lat i 7 miesięcy. Ustalenie miejsca pobytu i zatrzymanie poszukiwanego 11 listami gończymi to niewątpliwy sukces Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie.

a