sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
środa, 03 listopad 2010 14:54

Incognito otworzy 52 Jazz Jamboree Wyróżniony

Napisane przez mat pras /TB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

52 Mieędzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree startuje 4.11.2010. Koncert inauguracyjny da brytyjska formacja Incognito. Ponadto na Jazz Jamboree zagrają: Oregon, The Shin, Kanudosi, Laboratorium, Carmen Moreno, Anna Serafińska, Adam Makowicz, Maciej Zakościelny i inni

Incognito

„Kiedy ludzie przychodzą na koncerty Incognito, wyglądają jakby potrzebowali jakiegoś uzdrowienia albo pewnego rodzaju mądrości – mówi Bluey. – Nie jestem lekarzem ani prorokiem, więc wszystko co mogę, to dać im coś przez muzykę i zawarte w niej przesłanie. Ostatecznie staje się to częścią najważniejszego zadania, jakie staje przed naszym zespołem, zarówno na scenie jak i w studiu nagraniowym: zbliżać do siebie ludzi, dodawać im energii." - mówi Jean-Paul "Bluey" Maunick 

Urodzony w ro{jumi [*4]}ku 1957 na Mauritiusie Jean-Paul "Bluey" Maunick, syn wybitnego afrykańskiego poety, pisarza i ambasadora Edouarda Maunicka, od dziesiątego roku życia mieszkający w Londynie, kształtował swoje zainteresowania muzyczne pod wpływem koncertujących na Wyspach Brytyjskich amerykańskich bandów, takich jak Earth Wind & Fire, Weather Report, Kool and the Gang, Tower of Power czy the Doobie Brothers. Wiele zawdzięcza też kontaktom z pierwszymi brytyjskimi formacjami jazz-funku: Gonzalez, FBI, Kokomo, Hi Tension i the Average White Band.

Formacja Incognito wywodzi się z założonej w latach 70. przez Maunicka we współpracy z Paulem "Tubbs" Williamsem disco-funkowej grupy Light of the World, której udało się wylansować w Wielkiej Brytanii kilka przebojów, takich jak chociażby cover "I Shot the Sheriff" Boba Marley'a. Twórcy grupy, po wydaniu trzech krążków i wymianie składu części zespołu, zmienili jego nazwę na obecną - Incognito.

Incognito jest czymś więcej niż tradycyjnie rozumianym zespołem jazzowym. To nieustannie zmieniający się kolektyw muzyków z całego świata, dobieranych przez Maunicka w taki sposób, by uzyskać właściwe brzmienie dla każdego z jego kolejnych pomysłów. W efekcie, w ponadtrzydziestoletniej historii grupy w jej projektach wzięło już udział przeszło 1.000 instrumentalistów i wokalistów reprezentujących różne kultury i tradycje wykonawcze. Z Incognito współpracują bądź współpracowali artyści z Mauritiusa, Anglii, Szkocji, Irlandii, Południowej Afryki, Indii, Brazylii, Argentyny, Kuby, Puerto Rico, Trynidadu, Jamajki, Grenady, Saint Lucii, Barbados, Izraela, Indonezji, Sri Lanki, Chin, Australii, Nowej Zelandii, Tanzanii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, USA, Kanady, Francji, Niemiec, Holandii, Rosji, Portugalii i Belgii a także z Polski. Trzon zespołu stanowią jednak muzycy występujący wspólnie od kilku lat: perkusista Richard Bailey, kontrabasista Francis Hylton, klawiszowiec Matt Cooper oraz wokaliści: Tony Momrelle, Joy Rose i Imaani.

Incognito odwiedziło z koncertami prawie wszystkie kraje Europy, a ponadto również Stany Zjednoczone, Japonię, Indonezję, Filipiny, Malezję, Singapur, Reunion i rodzinny Mauritius Maunicka.

14 sierpnia 2010 roku nakładem prestiżowej brytyjskiej wytwórni Dome ukazał się czternasty już album formacji, zatytułowany "Transatlantic RPM".

{jumi [*7]}

a