środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 64.
piątek, 13 sierpień 2010 11:47

Historia jednej przegranej bitwy Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Marcin Wolski prezentuje fragmenty powieści. Marcin Wolski prezentuje fragmenty powieści.
Jest sierpień roku 1920. Na przedpolach Warszawy wojska sowieckie szykują kolejne natarcie. Ze stolicy w kierunku Radzymina ciągną zastępy wojska, mieszkańców, a nawet duchowieństwa. Zaledwie trzy lata po odzyskaniu niepodległości, Polska znów stanęła w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Morale obrońców są jednak dobre, a zwycięstwo pewne.
Przynajmniej tak mówi historia. Nagle, w obozie Polaków dochodzi do niespodziewanego zdarzenia. Z rąk zdrajcy ginie Naczelny Wódz Józef Piłsudski, a w przeciągu kolejnych 10 lat po „trupie białej Polski” Armia Czerwona podbija całą Europę. Czy tak wyglądała prawdziwa historia „Cudu nad Wisłą”?
 
{jumi [*4]}Na szczęście nie, ale właśnie taką wizję historii znajdziemy w najnowszej książce Marcina Wolskiego pt. „Jedna przegrana bitwa”, wydanej nakładem Narodowego Centrum Kultury. Książka należy do serii „Zwrotnice historii”. To też trzecia publikacja Wolskiego, w której przedstawia alternatywny przebieg historii. W wydanym w 2003 roku „Alterlandzie” Wolski opisuje swoją wizję Polski, gdyby nie powstał PRL. W „Wallenrodzie” (2009), autor przedstawia z kolei inny przebieg II wojny światowej.

- Dotychczas tworzyłem scenariusze optymistyczne. Tym razem bieg historii odmieniam na naszą niekorzyść - mówił Wolski podczas konferencji prasowej w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

Mimo, że powieść należy do gatunku Pulp Fiction History, znajdziemy w niej wiele zdarzeń, które faktycznie miały miejsce. Wiele autentycznych postaci występuje obok bohaterów fikcyjnych. Jedną z nich jest młody Polak, urodzony w Wadowicach, którego wychowała komunistyczną rzeczywistość. W pewnym momencie, odkrywa zapomnianą historię swojego narodu, co prowadzi go do zupełnej odmiany. Ucieka z obozu sowieckich republik, na nartach pokonuje cieśninę Berlinga i kontynuując życie w Ameryce. Nazywa się Jan Pawłowicz.

Marcin Wolski wywodzi się z rodziny, której członkowie brali udział w walkach wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. „Jedna przegrana bitwa” dedykowana jest ojcu autora, uczestnikowi Bitwy Warszawskiej.

Książkę można kupić w każdej dobrej księgarni.
Więcej w tej kategorii: « „Contra in vitro”

a