środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
czwartek, 12 czerwiec 2014 14:13

Perfekcyjna technologia bramkowa w Brazylii Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Maracana Maracana fot. Érica Ramalho/Governo do Rio de Janeiro / Wikipedia

Technologia Goalline będzie używana po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2014 w Brazylii. Wcześniej jej próba generalna miała miejsce na Pucharze Konfederacji 2013 rozgrywanym również w kraju kawy. Zwolennicy technologii twierdzą, że jest ona w 100% skuteczna i nie można jej oszukać.

To dobra wiadomość m.in. dla Franka Lamparda, który na poprzednim mundialu w RPA zdobył fenomenalną bramkę w spotkaniu z Niemcami. Mimo ewidentnego przekroczenia linii bramkowej przez piłkę, sędzia nie uznał gola dla Anglików.

GoalControl, oficjalny dostawca systemu, ponownie testował tę technologię w kwietniu na stadionie Maracana w Rio de Janeiro, gdzie rozegrany zostanie finał Pucharu Świata. - System jest w 100% dokładny i na pewno będzie działać - powiedział podczas prezentacji na Maracanie Dirk Broichhausen, dyrektor zarządzający GoalControl.

FIFA otrzymała zlecenie od niemieckiej firmy w lutym 2013 roku. Na każdym z brazylijskich stadionów jest zamontowanych 16 super szybkich kamer w celu ustalenia, czy piłka przekroczyła linię bramkową.

- Istnieje 7 kamer ustawionych na każdą bramkę. Każda z nich wykonuje 500 zdjęć na sekundę. Gdy piłka wpadnie do bramki, kamery wyłają wiadomość o treści "GOAL" do zegarka sędziego - wyjaśnił Bjoern Lindner, przewodniczący GoalControl.

- Jednak to do sędziego należy ostatni gwizdek. Może nie uznać sygnału z zegarka za właściwy i nie uznać bramki. Sędziowie wiedzą jednak, że system jest niezawodny - podkreślił Lindner.

FIFA testowała Goalline na Pucharze Konfederacji w Brazylii. Tam skuteczność systemu wyniosła 100%.

Jeżeli piłka nie przekroczy linii, gra jest po prostu kontynuowana.

Kamery posiadające czujniki z najnowszą technologią są rozmieszczone na całym stadionie. Potrafią zmierzyć położenie piłki w przeciągu 2. milisekund z dokładnością do 0.5 centymetra. Dane te są następnie przesyłane przez zaszyfrowany system w Broichhausen, przez co nie mogą zostać sfałszowane.

- Póki co system jest wyłączony, nie ma żadnych możliwości manipulowania nim. Przeprowadziliśmy wiele testów, wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wykonaliśmy ponad 10 tysięcy zdjęć, wszystko działa jak należy - dodał Lindner.

- Możemy całkowicie zaufać systemowi, który powstał po to, by wspierać i chronić sędziów przed takimi kontrowersjami jak bramka Lamparda - powiedział rzecznik FIFA Johannes Holzmueller. Wtedy piłka odbiła się metr za linią bramkową, a mecz zakończył się wynikiem 4-1 dla Niemców. W momencie uznania gola Lamparda, byłoby 2-2.

a