sobota, czerwiec 19, 2021
Follow Us
sobota, 25 maj 2013 06:16

Niemcy nas uratują?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niemcy nas uratują? www.sxc.hu

Dynamika produkcji przemysłowej rozczarowuje, na szczęście dane ze strefy euro dają nadzieję na lepszą drugą połowę roku. Po wtorkowych nie najlepszych danych z polskiej gospodarki odczyty indeksów menedżerów logistyki dla krajów strefy euro przynoszą powiew optymizmu.

– Pozytywnym sygnałem dla polskich przedsiębiorców jest przede wszystkim istotnie większy od oczekiwań – 49 pkt wobec oczekiwanych 48,5 pkt – wzrost wskaźnika PMI niemieckiego sektora przemysłowego – twierdzi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. – W czasie gdy popyt wewnętrzny oraz inwestycje publiczne i prywatne ciągną nas w dół, w zasadzie jedynym motorem polskiego wzrostu gospodarczego pozostaje eksport netto. Dlatego, chociaż najbliższe miesiące wciąż będą trudne, lepsze wyniki gospodarcze u naszego największego partnera handlowego przełożą się w kolejnych kwartałach na poprawę sytuacji w Polsce – dodaje Kozłowski. Przypomina też, że w kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła w naszym kraju o 2,7 proc., przy oczekiwaniach na poziomie 2,8 proc. – Słabość polskiej gospodarki potwierdza także spadek wskaźnika PMI dla przemysłu, który w kwietniu osiągnął najniższy poziom od 45 miesięcy – komentuje Kozłowski.

W jego opinii długotrwale utrzymujący się słaby popyt konsumpcyjny sprawia, że przedsiębiorcy zmuszeni są znacząco obniżać ceny wytwarzanych przez siebie produktów. Świadczy o tym większy od spodziewanego spadek indeksu cen produkcji sprzedanej przemysłu. – Występująca presja dezinflacyjna zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez RPP na jej najbliższym posiedzeniu – kończy Kozłowski.

{jumi [*9]}

a