sobota, czerwiec 19, 2021
Follow Us
wtorek, 21 maj 2013 06:15

Niespodziewane dane z rynku pracy

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niespodziewane dane z rynku pracy www.sxc.hu

Kwietniowe raporty z rynku pracy były zaskoczeniem. Zawiodły dane o zatrudnieniu, natomiast pozytywnie wypadły dane o wynagrodzeniach.

GUS poinformował, że w kwietniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3 proc. rok do roku. To wynik lepszy od oczekiwań analityków, które zakładały dynamikę na poziomie 2,2 proc. Przed miesiącem wynagrodzenia wzrosły o 1,6 proc. W ub. tygodniu GUS poinformował, że w kwietniu inflacja wyniosła 0,8 proc. rok do roku. Jednocześnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło aż o 1 proc. To więcej niż wynosiły oczekiwania analityków. Te dane dotyczą tylko firm zatrudniających więcej niż dziewięć pracowników. Jednocześnie resort pracy na początku maja poinformował o spadku stopy bezrobocia do poziomu 14 proc.

- Oznacza to, że w kwietniu płace rosły średnio szybciej niż ceny dóbr konsumpcyjnych. Średnie realne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o prawie 2,2 proc. w stosunku do kwietnia ub.r. Choć w skali makro mamy do czynienia z nieznacznym wzrostem funduszu płac, to poprawa raczej nie jest odczuwalna na poziomie zbyt wielu pojedynczych gospodarstw domowych. Kto w kwietniu dostał podwyżkę, ten cieszy się, że inflacja (jeszcze) jej nie przejadła. A kto nie dostał, ten i tak za swoje wynagrodzenie kupi mniej niż rok temu – mówi Krzysztof Kolany, Główny Analityk Bankier.pl.

{jumi [*9]}

a