sobota, czerwiec 19, 2021
Follow Us
poniedziałek, 29 kwiecień 2013 10:21

Model UE+0

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Model UE+0 www.sxc.hu

Konieczny jest audyt obowiązującego w Polsce prawa pod kątem liczby dodatkowych – tj. niewymaganych prawem unijnym – regulacji, a następnie uchylenie ich.

Wg eksperta Pracodawców RP Piotra Wołejki – nie ma żadnej potrzeby wykraczania ponad i tak już wyśrubowane standardy europejskie. W naszym kraju powinien obowiązywać model regulacji: UE+0.

– Prace nad deregulacją trwają już trzy lata, tymczasem od przyjęcia pierwszej ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców sejm uchwalił ponad 300 ustaw, w których znalazły się kolejne obowiązki i bariery generujące dodatkowe koszty dla firm – mówi Wołejko. Przed nami czwarta już odsłona deregulacji prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki – na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt jej założeń.

Wołejko przypomina, że wcześniejsze ustawy deregulacyjne zostały uchwalone w marcu i wrześniu 2011 r. oraz w listopadzie 2012 r. – W obecnym projekcie znajdują się rozwiązania, nad którymi pracowano już wcześniej, lecz z różnych przyczyn nie znalazły akceptacji rządu – najczęściej z powodu sprzeciwu Ministerstwa Finansów. Tym razem resorty gospodarki i finansów współpracowały przy tworzeniu projektu założeń, można więc liczyć na przyjęcie większości spośród 45. przedstawionych w dokumencie propozycji – komentuje Wołejko.

W projekcie znajdują się m.in. propozycje zwiększające konkurencyjność polskich portów, wprowadzenie wiążącej informacji taryfowej w zakresie podatku akcyzowego oraz umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę.

{jumi [*9]}

a