sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
piątek, 15 marzec 2013 12:11

Comedian Harmonists Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Comedian Harmonists atrbase

Przed wojną, zespół Comedian Harmonists, był jednym z najpopularniejszych jazzowych sekstetów męskich na świecie.

Comedian Harmonists założył w 1927 roku Harry Fromerman, który był ambitnym muzykiem i kompozytorem jazzowym. Wykorzystał on swoje znajomości i kontakty w berlińskim światku muzycznym, aby stworzyć męski sekstet śpiewający popularne piosenki w jazzowych aranżacjach.

Jego pomysł okazał się przysłowiowym: „strzałem w dziesiątkę". Sekstety męskie, w tym czasie cieszyły się wielką popularnością w USA, gdzie ludzie zafascynowani byli jazzem. Fromerman przeszczepił amerykańskie wzorce na bardzo podatny berliński grunt. Jazz w latach dwudziestych szturmem zdobył sobie publiczność europejską.
Dlatego, kiedy na berlińskich scenach pojawił się taki sam zespół jak słynny amerykański The Revellers, czy bardzo popularny u Niemców warszawski sekstet Jazz Singers Henryka Warsa, ludzie chętnie ruszyli na ich występy.
W krótkim czasie Comedian Harmonists stali się bardzo popularni w Niemczech. Ich piosenki takie jak: Mein kleiner grüner Kaktus, Veronika, Wochenend und Sonnenschein, Oh, donna Clara, Ich wollt' ich wär ein Huhn, śpiewano w radiu, kabaretach, na ulicy.

Wkrótce Sekstet z Berlina cieszył się również i międzynarodową sławą a ich piosenki znali i podziwiali ludzie na wszystkich kontynentach. Działo się tak, dzięki rodzącemu się w tym czasie profesjonalnemu rynkowi wydawnictw fonograficznych. Ich niekoronowanymi królami w Europie była szóstka śpiewaków z Niemiec.

Sława i międzynarodowy rozgłos, nie przeszkodziły nazistom w zniszczeniu zespołu. Powodem nienawiści nazistów do Comedian Harmonists, było żydowskie pochodzenie połowy członków jego składu. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku, zespół zaczął być prześladowany. Z powodu polityki Hitlera wobec Żydów, członkowie zespołu w 1934 roku postanowili zawiesić działalność i zespół rozpadł się.

Warto wspomnieć o polskich akcentach w zespole Comedian Harmonists. Roman Cycowski vel Heino Ferch, który śpiewał w zespole barytonem, urodził się w Łodzi w 1901 roku, w rodzinie żydowskiej. Comedian Harmonists przyczynili się też w znacznym stopniu do światowej sławy przeboju rodem z Polski, jakim było Tango Milonga. Tą piosenkę piosenkarze wykonywali w Niemczech pod zmienionym tytułem: „Oh Dona Clara".
Piosenkę napisał Jerzy Petersburski a autorem tekstu był Andrzej Włast i pochodziła ona z rewii pt: „Warszawa w kwiatach". Tak spodobała się Austriakom z firmy Wiener Boheme Verlag, że zakupili do niej prawa. Austriacy zmienili tytuł i tekst piosenki, który napisał Fritz Löhner-Bedy. Dzięki temu melodia Tanga stała się sławna na całym świecie. W 1931 roku trafiła nawet na Broadway, gdzie w swojej rewii pt: „The Wonder Bar" wykorzystał ją All Jolson.

Cześć muzykom z Comedian Harmonists oddał w 1997 roku Joseph Vilsmaier, który nakręcił fantastyczny film o historii zespołu pod takim samym tytułem. W Polsce film rozpowszechniano pod tytułem: „Odlotowy Sekstet".

 

Link do zbioru oryginalnych piosenek Comedian Harmonists.

http://www.youtube.com/watch?v=JRP1XAOM-nQ&list=PL4124E8E10FE08B16

{jumi [*7]}

 

 

 

a