piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
sobota, 09 marzec 2013 15:37

„Video Room" w Centrum Sztuki Współczesnej Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Video Room" w Centrum Sztuki Współczesnej http://csw.art.pl

Otwarcie wystawy „Video Room" w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się 11 marca o godz. 18. Artysta, Guido van der Werve zainspirował się podróżą, którą odbyła siostra Fryderyka Chopina, Ludwika, spełniając jego ostatnią wolę – aby jego serce po śmierci zostało przywiezione do Polski.

Artysta podjął tę samą duchową podróż, lecz w przeciwnym kierunku – z warszawskiego kościoła św. Krzyża do grobu Chopina na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu, przemierzając 1700 km w ciągu 20 dni w formie rozległego wyczynowego triathlonu, na który złożyły się trzy dyscypliny: pływanie, kolarstwo oraz bieganie.

W swoim najnowszym filmie "Nummer veertien, home / Numer czternasty, dom" (2012) Guido van der Werve, artysta holenderski, performer i klasycznie szkolony pianista, zainspirował się podróżą, którą odbyła w 1849 roku siostra Fryderyka Chopina, Ludwika. To niemal godzinny film w formacie HD, który przedstawia trwający ponad dwa tygodnie triatlon w wykonaniu artysty na odcinku 1700 km z Warszawy do Paryża. Tej niezwykłej "pielgrzymce" towarzyszy na filmie ścieżka dźwiękowa w postaci tradycyjnego requiem skomponowanego przez van der Werve i wykonywanego przez niewielkie orkiestry i chóry na trasie pokonywanej przez artystę.

Praca ma wiele polskich wątków. Inspiracją dla jej powstania jest historia związana z pochówkiem Fryderyka Chopina. Polski kompozytor został pochowany w 1849 roku na paryskim cmentarzu Père Lachaise, ale zgodnie z wolą zmarłego jego siostra Ludwika przewiozła serce Chopina do Warszawy, gdzie zostało złożone w urnie w kościele Świętego Krzyża. Guido van der Werve był też poruszony informacją podawaną przez biografów kompozytora, że ten wyjeżdżając na zawsze z Polski do Francji zabrał ze sobą garść ojczystej ziemi. Artysta postanowił zatem też przenieść grudkę ziemi z Polski i umieścić ją na grobie Chopina w Paryżu.

Film jest podzielony na akty, a historia samotnej podróży artysty przeplata się z niemal surrealistycznymi, wmontowanymi później obrazami, opowieścią o Aleksandrze Wielkim, który także zmarł na obczyźnie i wspomnieniami z dzieciństwa van der Werve. Widz ogląda dokumentację performansu, w czasie którego van der Werve pływa (27 km w dwa dni), jedzie na rowerze (1400 km w osiem dni) i biegnie na długie dystanse (289 km w siedem dni), a romantyczna muzyka w tle sprawia, że obrazy na ekranie wydają się fikcyjną scenerią, gęstą od symbolicznych odniesień.

Film "Nummer veertien, home / Numer czternaście, dom" powstał w kooprodukcji z Fondazione Giuliani i po raz pierwszy był prezentowany w ramach International Film Festival Rotterdam.

Guido van der Werve (ur. 1977 w Papendrecht, Holandia) od początku lat 2000 realizuje performanse, które przedstawia w formie filmów 35 mm oraz w technice wideo. Swoje prace, filmowe, muzyczne oraz literackie tytułuje za pomocą kolejnych numerów w porządku powstawania. Mieszka i pracuje w Finlandii oraz w Berlinie.

VIDEO ROOM to nowy, długoterminowy projekt Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentujący najlepsze i najnowsze kreacje sztuki wideo. Od listopada 2012 roku co drugi poniedziałek (od kwietnia 2013 roku - co trzeci) w jednej z sal Zamku Ujazdowskiego będzie można zobaczyć prace renomowanych polskich i zagranicznych twórców wideo.

Otwarcie wystawy: 11 marca 2013, godz. 18.00. Wystawa potrwa do 24 marca 2013.
Rozmowę z Artystą poprowadzi Ewa Gorządek, kurator wystawy. O godz. 18.30 - Pokaz filmu "Nummer veertien, home" (2012) równolegle w Sali Widowiskowej Laboratorium CSW oraz w przestrzeni VIDEO ROOM w CSW Zamek Ujazdowski.
http://csw.art.pl

{jumi [*7]}

a