środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
środa, 05 grudzień 2012 16:07

Nie przeszkadzać w prywatyzacji KSC!

Napisane przez Gazeta Finansowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Roszczenia byłych plantatorów, domagających się przyznania prawa do nabycia akcji prywatyzowanej Krajowej Spółki Cukrowej, są nieuzasadnione i zagrażają przebiegowi procesu prywatyzacyjnego – uważają eksperci Instytutu Jagiellońskiego. Think-tank ogłosił kolejną analizę ekspercką, dotyczą planów prywatyzacji narodowego koncernu.

Były rekompensaty i odprawy

Jak podkreślono w dokumencie, pracownicy zwalniani w procesie restrukturyzacji Polskiego Cukru otrzymali odprawy w przeciętnej wysokości ponad 75 tys. zł, natomiast tylko w 2009 r. 9 tysięcy plantatorów, z którymi spółka zakończyła współpracę, dostało 192 mln zł rekompensat.
Instytut Jagielloński podkreślił, że dopuszczenie do nabycia akcji przez liczące ok. 40 tys. osób grono byłych pracowników i kooperantów KSC byłoby na rękę podmiotom, zainteresowanym wrogim przejęciem akcji Polskiego Cukru. Przypomniano, że kilka miesięcy temu, właśnie po sygnałach dotyczących prób wrogiego przejęcia, wstrzymano pierwsze podejście do prywatyzacji firmy.
Stanowisko ekspertów Instytutu Jagiellońskiego było reakcją na dezyderat, złożony przez Podlaską Izbę Rolniczą do sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w październiku br. W tym dokumencie domagano się zwiększenia grona uprawnionych do nabycia akcji KSC, chociaż wymagałoby to zmiany obowiązującego prawa i znacznie wydłużyło proces prywatyzacyjny. Mimo wyjaśnień Ministerstwa Skarbu Państwa, dezyderat zdecydowało się poprzeć 12 z 31 głosujących posłów.

IJ krytykuje posłów

Postawę parlamentarzystów, którzy wsparli argumenty PIR, ostro skrytykowali analitycy Instytutu. „Zdziwienie budzi postawa parlamentarzystów, którzy przychylili się do dezyderatu Podlaskiej Izby Rolniczej – choć był on niezgodny z obowiązującym prawem, które przyznaje możliwość nabycia akcji KSC wyłącznie obecnym pracownikom i współpracującym plantatorom. Wydaje się, że doraźne interesy polityczne przeważyły nad interesami polskiej gospodarki. Pamiętajmy, że sukces procesu prywatyzacyjnego zależy również od tego, czy będzie mógł on liczyć na wsparcie ponad partyjnymi i partykularnymi interesami" – czytamy w stanowisku.
Sceptycznie do postulatów, zgłoszonych w dezyderacie, odnoszą się także związkowcy. Kierujący sekcją krajową „Solidarności" pracowników przemysłu cukrowniczego Stanisław Lubaś wyraził obawę co do skutków ewentualnych prac nad zmianą ustawy, regulującej prywatyzację KSC. Jego zdaniem, może to doprowadzić do diametralnej zmiany zasad prywatyzacji koncernu, na czym stracą wszyscy pracownicy i plantatorzy. Nie brakuje bowiem zwolenników prywatyzacji Polskiego Cukru poprzez giełdę.
„Plantatorzy nie mogą dać się podzielić ani wykorzystywać grupom interesów, które chcą podważyć zasady prywatyzacji KSC. Jak najszybsza prywatyzacja jest kluczem do sukcesu koncernu i pozwoli spółce na przygotowanie się do dyskutowanej liberalizacji rynku cukru w obrębie Unii Europejskiej. Tę prywatyzację trzeba dokończyć jak najszybciej" – konkluduje Instytut Jagielloński.

{jumi [*9]}

a