środa, czerwiec 23, 2021
Follow Us
wtorek, 04 grudzień 2012 06:59

Ponad 400 milionów na A1 Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ponad 400 milionów na A1 www.sxc.hu

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał środki na finansowanie potrzeb pożyczkowych Krajowego Funduszu Drogowego z Nordyckiego Banku Inwestycyjnego (Nordic Investment Bank). Umowa na kwotę 100 mln euro (ok. 412 mln zł) zawarta w Helsinkach jest pierwszą umową finansową pomiędzy BGK i NIB.

Środki finansowe pozyskane w ramach umowy z NIB zostaną przeznaczone na współfinansowanie budowy ok. 37-kilometrowego odcinka dwupasmowej autostrady między Strykowem i Tuszynem. Autostrada A1 docelowo łączyć będzie porty morskie Trójmiasta z Górnym Śląskiem i granicą RP w Gorzyczkach, gdzie połączy się z czeską autostradą D1 prowadzącą do Ostrawy, Ołomuńca i Brna. Autostrada A1 stanowi kontynuację drogi międzynarodowej E75 zaczynającej się w północnej części Norwegii i prowadzącej m. in. przez Finlandię i Polskę aż do Grecji (Saloniki - Ateny).

 

– BGK jako bank państwowy realizuje działania zlecone przez rząd. Kredyt, dzięki któremu powstanie kolejny odcinek autostrady, wpisuje się doskonale w naszą strategię, zakładającą większe zaangażowanie w obszarze rozwoju infrastruktury transportowej – wyjaśnił Dariusz Daniluk, prezes BGK. - W ramach budowy autostrady A1 pozyskaliśmy dotychczas na rzecz KFD środki na współfinansowanie odcinków Toruń – Stryków oraz Stryków – Pyrzowice w łącznej kwocie 575 mln euro – dodał Daniluk. NIB udzielił dwóch długoterminowych kredytów na łączną kwotę 290 milionów euro na budowę autostrady A1 z Gdańska do Torunia. - Nowoczesne połączenia transportowe w Polsce i Europie Środkowej zapewnią sprawną wymianę handlową między krajami regionu Morza Bałtyckiego i resztą Europy. Szybszy, bezpieczniejszy i tańszy transport przyczyni się do wzmocnienia konkurencyjności krajów członkowskich NIB - podkreślił Henrik Normann, prezes NIB.

Nordycki Bank Inwestycyjny(NIB) jest międzynarodową instytucją finansową działającą w ośmiu krajach skandynawskich i bałtyckich. Bank ten zapewnia długoterminowe finansowanie projektów, które mają na celu wzmocnienie konkurencyjności i poprawę stanu środowiska naturalnego. Nordycki Bank Inwestycyjny ma najwyższą z możliwych ocenę zdolności kredytowej AAA/Aaa wystawioną przez agencje ratingowe Standard & Poor’s i Moody’s.

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Jego misją jest wspieranie rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego, realizowanych w szczególności z wykorzystaniem środków publicznych, pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz międzynarodowych instytucji finansowych.

{jumi [*9]}

a