Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 03 grudzień 2012 15:00

Rusza budowa bloku energetycznego

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rusza budowa bloku energetycznego Fot. MSP

Dziś Minister Skarbu Państwa otwiera budowę największej elektrociepłowni gazowej w Polsce. Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem PGNiG i Tauronu.

Elektrociepłownia w Stalowej Woli o mocy 450 MWe, będzie wytwarzać energię elektryczną, ciepło w postaci gorącej wody na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie blok gazowo-parowy, będzie bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla, będzie też emitował dwukrotnie mniej CO2.

Nowy blok powstanie na terenie Elektrowni I, w sąsiedztwie gazociągu należącego do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA. To umożliwi tanie i szybkie przyłączenie go do sieci gazowej. Na podwyższenie sprawności pracy elektrociepłowni wpłynie możliwość zastosowania otwartego układu chłodzenia z użyciem wody z rzeki San. A powstająca w pobliżu rozdzielnia, budowana przez Operatora Systemu Przesyłowego PSE-Operator, umożliwi tanie i szybkie przyłączenie bloku gazowo-parowego do sieci elektroenergetycznej. Blok zostanie oddany do użytku w połowie 2015 r. Koszt budowy szacuje się na 1,6 mld zł.

{jumi [*9]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL